Budownictwo komunalne
Nowy blok przy ul. Cymsa? Miasto szuka projektanta
Tak jak zapewniał pod koniec zeszłego roku radnych prezydent Gniezna, miasto nie zarzuciło pomysłu na dalsze budowanie domów wielorodzinnych w południowej części miasta. Obok funkcjonujących już dwóch bloków powstać ma trzeci (a w przyszłości nawet czwarty).
W miejscu po dawnych barakach przy ul. Cymsa od 2019 roku działają dwa budynki mieszkalne wielorodzinne” – tzw. „senioralny (nr 5a) oraz socjalno-komunalny (nr 5). W obu domach swoją bezpieczną przestrzeń znaleźli najemcy lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta. Całość inwestycji kosztowała wówczas prawie 15,5 mln złotych, z czego Bank Gospodarstwa Krajowego dołożył do inwestycji ponad 2,1 mln złotych. Od samego początku miasto zapewniało, że to nie koniec inwestycji na tej nieruchomości, która posiada jeszcze zasób terenu w kierunku ulicy Wrzesińskiej. W końcu 14 stycznia pojawił się przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy kolejnego bloku wielorodzinnego przy ul. Pawła Cymsa 3. Co wiemy z dokumentacji zamówienia? Planowany budynek ma mieścić mieszkania komunalne, mieć 4 kondygnacje nadziemne i jedna podziemną. Obiekt nie będzie miał możliwości podłączenia do instalacji gazowej, zatem projektant musi znaleźć inne ekologiczne źródło ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wiemy też, że nowy budynek ma nawiązywać architekturą do dwóch sąsiednich budynków miejskich. Obiekt ma posiadać windę i przynajmniej 50 mieszkań komunalnych, w tym:
- minimum 25 mieszkań o powierzchni ok. 50-55 m2 (3 pokoje, oddzielna kuchnia lub aneks kuchenny, łazienka z wc i przedpokój)
- minimum 25 mieszkań o powierzchni ok. 40-50 m2 (2 pokoje, oddzielna kuchnia lub aneks kuchenny, łazienka z wc i przedpokój).
W kondygnacji podziemnej mają znaleźć się miejsca parkingowe oraz wózkarnia/rowerownia.
Wyłoniony w przetargu podmiot będzie miał 2 miesiące na przygotowanie projektu koncepcyjnego inwestycji; 4 miesiące na przygotowanie projektu budowlanego oraz 6 miesięcy na przygotowanie projektu wykonawczego, przedmiaru robót, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz kosztorysu inwestorskiego. Dopiero po uzyskaniu tych dokumentów miasto będzie mogło ogłaszać przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Zatem cały proces jeszcze trochę potrwa.