Adaptacja do zmian klimatu
Następna przestrzeń bez asfaltu w centrum
W najbliższym czasie Miasto Gniezno przystąpi do zrywania asfaltu i odbrukowywania części terenów w mieście, które z powodzeniem mogą służyć mieszkańcom, a przy okazji, pozwalać glebie łapać deszczówkę.
Odbrukowanie fragmentów miasta ma być częścią realizacji dużego projektu unijnego, który ma pomóc przystosować infrastrukturę miasta do zmian klimatu. Przez lata betonowanie przestrzeni skutecznie sprawiało, że woda opadowa zamiast trafiać do ponownego wykorzystania (np. nawadniania roślinności), trafiała kanalizacją do oczyszczalni ścieków i dalej płynęła poza miasto. Teraz deszczówka ma zostać w mieście i pomóc w rozwijaniu się roślinności na nowych i starych skwerach. A pełne zieleni skwery, to obniżanie się w ich otoczeniu temperatury w upalne dni oraz przestrzeń do odpoczynku dla mieszkańców. O kilku pomysłach, które mają być realizowane w ramach projektu, pisaliśmy już wcześniej, o czym można przeczytać poniżej:
Kolejnym miejscem w centrum miasta, które ma przejść metamorfozę, jest rozwidlenie ulic św. Wawrzyńca i Słomianka. Dziś znajduje się tu sporych rozmiarów asfaltowy plac, który jest wyłączony z ruchu. Tak naprawdę, prócz separacji ruchu drogowego, nie spełnia on żadnej pożytecznej funkcji. W ramach projektu, ma on zostać w części rozebrany i powstać ma tu zielony skwer o powierzchni zieleni 350 m2. Ogród ma infiltrować wodę opadową i rozprowadzać ją drenażem do roślinności. Oprócz tego postawione mają tu być ławki, kosze na śmieci i stojak rowerowy. To nie koniec zmian w okolicy. Miasto pracuje także nad budową kanalizacji deszczowej na terenie ulic: Jeziorna, Słomianka, Łaskiego, Tumska.