Konserwacja zabytków
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach: ukończono renowację dwóch ciekawych rzeźb
Zakończył się proces kompleksowej konserwacji dwóch rzeźb sakralnych ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy: rzeźby Św. Biskupa i rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego. Konserwację muzealiów przeprowadzono w Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki ANTA Arkadiusz Wypych w Kostrzynie Wielkopolskim. Osiemnastowieczne rzeźby należą do zabytkowego wyposażenia kościoła z Wartkowic, znajdującego się w Wielkopolskim Parku Etnograficznym.
Figura Biskupa, o numerze inwentarzowym MPP EH 461, z wystroju dawniejszego ołtarza, przedstawia duchownego w stroju pontyfikalnym, z lekko pochyloną głową, przytrzymującego lewą ręką połę płaszcza, a prawą ugiętą i wysuniętą do przodu. Rzeźba miała ubytki, zabrudzenia, nosiła tez ślady nieprofesjonalnych uzupełnień i przemalowań. Została oczyszczona z zabrudzeń, częściowo usunięto z niej przemalowania. Zdjęto również wykonane z gipsu uzupełnienia w partii prawej dłoni oraz w dolnej części przy podstawie. Zdezynfekowano i zaimpregnowano drewno, wypełniono spękania i ubytki drewna masą drzewną i flekami. Wykonano snycerskie uzupełnienia ubytków lewej dłoni. Inne ubytki (między innymi w dolnej partii postaci) uzupełniono żywicą. Uzupełniono i zrekonstruowano warstwę malarską. Zrekonstruowano też atrybut świętego w postaci krzyża. Figura została ponownie ustabilizowana.
Rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego o numerze inwentarzowym MPP EH 463, przypuszczalnie z krucyfiksu, zachowała się w postaci destruktu. Brakuje głowy i części stopy, ręce były wyłamane. W trakcie konserwacji powierzchnia została oczyszczona z zabrudzeń, usunięto przemalowania, wykonano dezynfekcję i impregnację drewna, wypełniono spękania. Wyłamane ręce połączono z tułowiem. Wykonano częściowe uzupełnienie i rekonstrukcję warstwy malarskiej. Rzeźbę przytwierdzono do wykonanego z desek krzyża. Efekt przeprowadzonej konserwacji można będzie podziwiać w najbliższym sezonie ekspozycyjnym, kiedy to obie rzeźby będą wyeksponowane we wnętrzu kościoła z Wartkowic. Konserwację dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Koszt całkowity zadani wyniósł 51.552,00 zł.