Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej UAM
Spotkanie autorskie z Anną Goc

Instytut Kultury Europejskiej UAM oraz Europejska Fundacja Wolnych Idei zapraszają 28 maja na spotkanie autorskie z Anną Goc, wybitną reporterką i redaktorką Tygodnika Powszechnego, autorką książek non-fiction, uhonorowaną jednymi z najważniejszych nagród dziennikarskich i literackich w Polsce.
Anna Goc jest laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki oraz Nagrody im. Beaty Pawlak. Uhonorowana Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski, była również nominowana do Nagrody Grand Press, Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego oraz Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.
W ramach VI edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego napisała książkę „Głusza” (2022), poświęconą osobom niesłyszącym i polskiemu językowi migowemu. Za działalność na rzecz praw osób niesłyszących otrzymała wyróżnienie United Nations Global Compact Network Poland oraz została uhonorowana przez Amnesty International w konkursie Pióro Nadziei. Jej najnowsza publikacja – „Biegnij, mała, biegnij” (2024) – porusza temat przemocy wobec kobiet i siły przetrwania. Autorka jest także twórczynią książki „Boniecki. Rozmowy o życiu” (2018), a obecnie przygotowuje rozprawę doktorską z lingwistyki migowej na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Spotkanie będzie okazją do rozmowy o społecznej roli reportażu, o warsztacie reporterskim i o tym, jak słuchać i opisywać tych, których głos jest często niesłyszany. W imieniu organizatorów zapraszamy 28 maja (środa) o godzinie 17 do auli Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Rozmowę z autorką poprowadzi Agnieszka Ziebarth (Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej UAM).
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Organizatorzy:
Instytut Kultury Europejskiej UAM
Europejska Fundacja Wolnych Idei
Partner strategiczny:
Wielkopolska Izba Gospodarcza
Partnerzy:
Kluby Tygodnika Powszechnego
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna
Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
Grafika IKE UAM