Gnieźnieńska Kapituła Orła Białego
Senator Paweł Arndt i prof. dr hab. Aleksander Wojciech Mikołajczak laureatami Nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego
W piątek, 22 listopada w Audytorium Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie wręczone zostały nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego. W tym roku zaszczytne wyróżnienia, przyznawane za wybitne zasługi na rzecz Powiatu Gnieźnieńskiego, odebrali senator Paweł Arndt i prof. dr hab. Aleksander Wojciech Mikołajczak.
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego wręczona została po raz pierwszy z początkiem 2013 roku. Kapitułę nagrody tworzą starostowie gnieźnieńscy, piastujący to stanowisko od 1999 roku. Wyróżnienie ma na celu uhonorowanie osób wykazujących się wybitnymi zasługami na rzecz Powiatu Gnieźnieńskiego. Każdego roku mogą nią zostać nagrodzone maksymalnie dwie osoby: jedna z terenu powiatu gnieźnieńskiego, jedna – spoza terenu powiatu gnieźnieńskiego. Kandydatów do nagrody typują tylko i wyłącznie członkowie Kapituły, którą tworzą: Teresa Marciniak – wdowa po śp. Jacku Marciniaku, staroście gnieźnieńskim w I kadencji samorządu powiatowego w latach 1999-2001, byli starostowie gnieźnieńscy: Krzysztof Ostrowski, Jacek Kowalski, Dariusz Pilak, Beata Tarczyńska i Piotr Gruszczyński, a także obecny starosta gnieźnieński – Tomasz Budasz, który pełni funkcję przewodniczącego Kapituły.
W tym roku Nagrodę Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, która ma postać odlanej z brązu statuetki i legitymacji podpisanej przez członków Kapituły, z rąk starosty Tomasza Budasza odebrali senator Paweł Arndt i prof. dr hab. Aleksander Wojciech Mikołajczak. – Kapituła Orła Białego wyjątkowo zgodnie w tym roku przyznała dwie nagrody: dla posła, senatora, dyrektora Pawła Arndta, osoby której chyba nie trzeba przedstawiać nikomu na terenie naszego miasta, powiatu, a nawet szerzej oraz dla profesora Aleksandra Wojciecha Mikołajczaka, jednego z pierwszych dyrektorów, twórców wówczas Kolegium Europejskiego, dzisiejszego Instytutu Kultury Europejskiej. Obydwie te osoby skończyły już swoją pracę zawodową, ale chciałbym podkreślić, że praca Kapituły trwała może piętnaście minut – obydwa nazwiska nie budziły żadnych wątpliwości i kontrowersji, wręcz przeciwnie: jednogłośnie, dosłownie w przeciągu kilku chwil, cała Kapituła podjęła pozytywną decyzję – mówił starosta Tomasz Budasz.
Osoba wyróżniona z terenu powiatu gnieźnieńskiego to Paweł Arndt był posłem na Sejm III, V, VI, VII i VIII kadencji. W 2019 roku został wybrany do Senatu RP X kadencji, gdzie m.in. objął funkcję zastępcy przewodniczącego w senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Głos zabierany w Warszawie dotyczył nie tylko spraw ogólnokrajowych, ale również problemów, z którymi borykali się mieszkańcy okręgu gnieźnieńsko – konińskiego. Wcześniej działał również na polu samorządowym. W ubiegłym roku senator Paweł Arndt podjął decyzję o zakończeniu działalności na forum publicznym i nie wystartował w wyborach parlamentarnych. – Od pierwszej kadencji, od której byłem w Warszawie, czyli od 1997 roku dbałem o to, żeby Gniezno zyskało na tym, że ma swojego posła. To jest ważne dla samego posła i oczywiście ważne dla wyborców, dla mieszkańców okręgu. Spraw w których zabierałem głos było naprawdę dużo. Starałem się m.in. o środki na remonty, na zabytki, na inwestycje. Jednym z ważniejszych takich przypadków jest Kolegium Europejskie, którego pomysłodawcą był śp. rektor Stefan Jurga i to on w jakiejś mierze mnie też motywował do tego, żeby zadbać o to, by Kolegium Europejskie zostało wpisane na listę w budżecie państwa; tak się stało i Kolegium Europejskie zostało powołane – wspomina były senator. Na pytanie, czy dzisiaj nie odczuwa braku tego aktywnego działania, odpowiada: – czasami trochę tak, ale jednak człowiek też się przyzwyczaja do tego, że jest niezależny i że może robić to co chce, że nie musi się nigdzie spieszyć, tak jak to było do tej pory.
Osoba nagrodzona przez Gnieźnieńską Kapitułę Orła Białego spoza terenu powiatu gnieźnieńskiego to prof. dr hab. Aleksander Mikołajczak, profesor UAM, filolog klasyczny, tłumacz poezji łacińskiej, były dyrektor naukowy Kolegium Europejskiego w Gnieźnie. I chociaż nie urodził się w Gnieźnie, miasto to jest mu szczególnie bliskie. – Z Gnieznem jestem związany już od momentu, kiedy miałem trzy lata, dlatego że tutaj mój ojciec przyjechał, był aptekarzem i prowadził aptekę przy ul. Chrobrego. Tutak skończyłem Szkołę Podstawową, najpierw nr 2, potem nr 9, a następnie Liceum im. Bolesława Chrobrego. Także lata dzieciństwa i lata młodości związane są z Gnieznem. I w zasadzie z Gnieznem byłem związany zawsze i jestem związany do dzisiaj, nigdy z niego tak naprawdę duchowo nie wyjechałem. Również moja twórczość naukowa w dużej mierze jest Gnieznu poświęcona, napisałem na ten temat kilka książek. W związku z tym ja się gnieźnianinem czuję bardziej niż jestem związany z miejscem mojego urodzenia, którym jest Międzyrzecz – mówi laureat. – Gniezno jest miejscem szczególnym, także spojrzenie na nie jest i łatwe, i trudne. Łatwe dlatego, że jest to miasto o wielkiej historii, wspaniałych ludziach. A trudne dlatego, że wiążą mnie z nim emocje – emocje, które niekiedy bywają trudne, ale dodają życiu smaku. Ta dwoistość powoduje, że zawsze wracam tutaj jak na skrzydłach – dodaje prof. dr hab. Aleksander Wojciech Mikołajczak.
W uroczystej gali, obok laureatów i organizatorów wydarzenia, uczestniczyli także m.in. przedstawiciele Zarządu Powiatu i Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, dyrektorzy powiatowych jednostek podległych, samorządowcy z miasta Gniezna oraz gmin z terenu powiatu gnieźnieńskiego, a także członkowie rodzin i przyjaciele tegorocznych laureatów. Wydarzenie, zorganizowane w pięknych wnętrzach sali reprezentacyjnej szpitala „Dziekanka” uświetnił występ artystyczny formacji Glam Duo.