Archidiecezja Gnieźnieńska
Andrzej Poczobut po raz pierwszy w Gnieźnie. Wzruszająca wizyta u Prymasa Polski

W czwartek, 25 czerwca Gniezno stało się miejscem wyjątkowego spotkania. Andrzej Poczobut, białoruski dziennikarz, działacz polskiej mniejszości i były więzień polityczny, wraz z żoną Oksaną odwiedził abp. Wojciecha Polaka. Wizyta miała charakter nieoficjalny, ale jej wymowa była niezwykle symboliczna. Była to pierwsza obecność Andrzeja Poczobuta w Pierwszej Stolicy Polski.
Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą odprawioną w kaplicy domu Prymasa Polski. W kameralnym gronie domowników obecny był również bp Radosław Orchowicz. W homilii apb Wojciech Polak nawiązał do doświadczeń narodów i ludzi, którzy w historii mierzyli się z dramatem niesprawiedliwości i prześladowań. – Zrywają się wichry, wzbierają potoki i szaleją burze, ale dom zbudowany na skale nie runie – przypomniał, wskazując, że tym fundamentem jest godność, człowieczeństwo, nadzieja i wiara, które pozwalają przetrwać każdą niewolę zrodzoną z ludzkiej podłości.
Msza święta sprawowana była w intencji państwa Poczobutów oraz wszystkich Polaków mieszkających na Białorusi. Prymas podkreślił, że spotkanie z człowiekiem tak wiernym prawdzie i tak odważnie dającym świadectwo „nadziei, która rodzi przyszłość”, jest dla niego wielkim darem i wyrazem solidarności z tymi, którzy wciąż zmagają się z represjami.
Sam Andrzej Poczobut nie krył wzruszenia. Jak przyznał, wizyta w Gnieźnie, mieście o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej państwowości, była dla niego przeżyciem szczególnym. Ogromne znaczenie zrobiła na nim zarówno katedra z relikwiarzem św. Wojciecha, jak i całe Wzgórze Lecha, które od wieków przypomina o korzeniach polskiej historii.
W spotkaniu uczestniczył także – towarzyszący państwu Poczobutom podczas wizyty – Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
(oks)
źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska
fot. ks. J. Kapelak, ks. R. Malewicz




