Kolej
Wielkopolska i Kujawsko-Pomorskie. Jaka szansa na wspólne połączenia kolejowe?

Dwa sąsiednie województwa łączy wspólna granica licząca 400 km, ale niestety, dzielą różne priorytety kolejowe. By jednak spróbować przedyskutować, jak poprawić ofertę przewozów regionalnych między Wielkopolską i Kujawsko-Pomorskim, spotkali się wicemarszałkowie obu samorządów.
Elektryfikacja linii kolejowej nr 356 z Poznania przez Wągrowiec, Gołańcz, Kcynię, do Bydgoszczy to jeden z priorytetów wzajemnych relacji kolejowych między dwoma województwami. Na razie jednak więcej uporu do modernizacji linii widać po stronie wielkopolskiej. W listopadzie ubiegłego roku władze województwa, PKP PLK oraz Ministerstwa Infrastruktury podpisali list intencyjny w celu opracowania koncepcji elektryfikacji odcinka linii 356 z Poznania do Wągrowca. Taka inwestycja mogłaby rozwiązać szereg problemów, m.in. zwolnić z tej obleganej przez pasażerów trasy składy spalinowe i zastąpić je pojemniejszymi i szybszymi składami elektrycznymi. Ta inwestycja może – w ocenie Wojciecha Jankowiaka, wicemarszałka Wielkopolski – zakończyć się w 2028 roku. Kosztować może nawet 200 mln złotych, jednak tutaj nie ma jeszcze zarezerwowanych środków – Obu naszym samorządom zależy chociażby na pełnej modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej numer 356 z Poznania przez Wągrowiec i Kcynię do Bydgoszczy. Po stronie wielkopolskiej prace w zakresie planowania i realizacji tej inwestycji są daleko posunięte, jednak chcielibyśmy, żeby linia ta była zelektryfikowana i w pełni funkcjonalna również po stronie kujawsko-pomorskiej. Dlatego będziemy w tym zakresie naszych partnerów z całą mocą wspierać – mówił pod spotkaniu z Anetą Jędrzejewską, wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojciech Jankowiak.
Dziś już wiemy, że trasa Poznań – Bydgoszcz przez Wągrowiec będzie w końcu przejezdna, ale jeszcze bez trakcji. PKP PLK wybrało już wykonawcę, który dokona prac budowlanych na odcinku od Wągrowca, przez Gołańcz, do granic obu województw. W ramach inwestycji powstanie nowy przystanek „Wągrowiec Południe” w rejonie skrzyżowania ulic Gnieźnieńskiej i Jankowskiej. Na tym odcinku powstaną też dwie mijanki, ponieważ linia jest jednotorowa. Prace modernizacyjne kosztować będą 243,4 mln złotych, ale na tym etapie nie obejmą jeszcze montażu sieci trakcyjnej. Co dalej z alternatywnym połączeniem Poznania z Bydgoszczą? PKP PLK zapewnia, że prowadzić będzie prace utrzymaniowe na całej linii, by była ona przejezdna. Jak mówił dla branżowego Rynku Kolejowego Radosław Śledziński z PKP PLK, wymieniony ma zostać tor między Kcynią i Nakłem nad Notecią. Wszelkie prace mają zapewnić przejezdność na linii od końca 2026 roku i umożliwić powrót na nią pociągów pasażerskich. Jak zapewnia wicemarszałek Wojciech Jankowiak, oba województwa mają też dbać o zachowanie płynności na „stykowych” liniach kolejowych: połączeń z Piły do Bydgoszczy oraz z Gniezna przez Mogilno do Torunia i Bydgoszczy.