Likwidacja azbestu 2024
Trwa nabór wniosków o udział w programie likwidacji wyrobów zawierających azbest
Azbest przez lata był powszechnie stosowany w budownictwie ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Niestety, dzisiaj już wiadomo, że jego obecność wiąże się z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia, dlatego konieczne jest podejmowanie działań, mających na celu eliminację tego niebezpiecznego materiału. Jednym z takich działań są realizowane przez samorządy programy likwidacji wyrobów azbestowych. Taki program realizowany jest także na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Beneficjenci mogą pozyskać dofinansowanie na usunięcie niebezpiecznego materiału z terenu swoich posesji.
Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Zdrowia, azbest jest substancją rakotwórczą dla człowieka, zaliczaną do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na ziemi. Jego niewidoczne gołym okiem włókienka podczas wdychania docierają do płuc, gdzie zostają już na zawsze. Ich szkodliwe działanie może się ujawnić nawet po wielu latach. Nowotwory mogą rozwijać się 20 – 30 a nawet 50 lat od momentu narażenia. Im więcej jest włókien w powietrzu, którym oddychamy, tym większe jest ryzyko zachorowania na choroby wywołane azbestem. Azbest może wywoływać choroby układu oddechowego, nowotwory złośliwe i inne poważne zmiany w płucach.
Od 2002 roku w Polsce funkcjonuje rządowy program dofinansowania usuwania azbestu. W akcję włączają się także polskie samorządy. Od 2008 roku w programie uczestniczą powiat gnieźnieński i gminy z terenu powiatu gnieźnieńskiego. W tym czasie zostało usunięte 10 000 ton odpadów azbestowych. – Od 2008 roku pozyskaliśmy ponad 4,5 mln złotych na to zadanie. W tym roku Starostwo Powiatowe w Gnieźnie pozyskało 400 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska właśnie na usuwanie azbestu. Akcja potrwa do 15 listopada. Akcję koordynujemy jako powiat, oprócz tego miasto oraz wszystkie gminy naszego powiatu będą w to włączone, ponieważ to one będą zbierać wnioski. I dzięki tym naszym wspólnym działaniom uda się w tym roku usunąć 800 ton azbestu – mówi Tomasz Budasz, starosta powiatu gnieźnieńskiego.
Według danych, posiadanych przez gnieźnieńskie Starostwo Powiatowe, na terenie powiatu do unieszkodliwienia pozostało jeszcze około 32 000 ton materiałów zawierających azbest. Obowiązek całkowitego usunięcia azbestu upływa w 2032 roku. – Zachęcamy mieszkańców do składania wniosków. Prosimy, żeby jak najszybciej te wnioski były składane, ponieważ tutaj decyduje kolejność zgłoszeń – apeluje Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w gnieźnieńskim starostwie i dodaje, że wnioski można składać do 30 września.
Dofinansowanie będzie przyznawane wnioskodawcom, którzy: posiadają materiały izolacyjne i budowlane zawierająca azbest powstałe przy likwidacji lub wymianie pokryć dachowych, elementów budowlanych, ścianek działowych; złożą wniosek do urzędu gminy, właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości lub jej części (wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej www.powiat-gniezno.pl w zakładce „Dla Mieszkańca” oraz we właściwych ze względu na miejsce zamieszkania urzędach gmin); są osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej lub prowadzącymi działalność związaną z produkcją, przetwarzaniem i obrotem produktami rolnymi oraz nie korzystają z dofinansowania z ARMiR; posiadają tytuł prawny do nieruchomości lub jej części, która znajduje się na terenie powiatu; są ujęci w rejestrze wyrobów zawierających azbest – bazie azbestowej.
Dofinansowanie pozyskane w ramach programu pokryje usunięcie i utylizację wyrobów azbestowych. W tym przypadku mowa przede wszystkim o dachach, w budowie których przed laty azbest był powszechnie stosowany. Nie przewiduje natomiast zwrotu kosztów montażu nowego dachu. Wykonawcą zadania usuwania azbestu i wyrobów azbestowych na terenie powiatu gnieźnieńskiego jest spółka ECO-POL Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Pruszcz.