Powiat Wrzesiński nagrodzony
Ludzka strona Funduszy Europejskich, czyli jak pomysły Wielkopolan zmieniają nasz region
Dwa projekty z Piły (rewitalizacja terenów nadrzecznych rzeki Gwdy i budowa hospicjum), a także nowoczesne placówki edukacyjne w Grzymysławicach (powiat wrzesiński) i Opatówku (powiat kaliski) – zwyciężyły w trzeciej edycji plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskiE”.
Takiego wyboru dokonali internauci. O miano najbardziej wartościowych projektów unijnych walczyło 20 inicjatyw w czterech kategoriach: „Łączą nas… badania i rozwój”, „Łączy nas… architektura i kultura”, „Łączy nas… dobry klimat” oraz „Łączy nas… społeczna misja”. Ich twórcy spotkali się podczas drugiego dnia Europejskiego Forum Samorządowego „Local Trends”, w ramach eventu „Jak wiele nas łączy”. Podsumowanie trzeciej edycji plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskiE” zgromadziło wielkopolskich innowatorów, przedstawicieli świata nauki, biznesu, organizacji społecznych i samorządu. Kilkunastu panelistów opowiedziało o zmianach, które dokonały się (w różnych obszarach) dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski.
Człowiek – serce zmian z Funduszami Europejskimi
Motywem przewodnim całego wydarzenia było pokazanie, że Wielkopolska jest otwarta, przyjazna i pełna ludzi, którzy mają pomysły i chcą działać. – To Europejski Region Ludzi Aktywnych – mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, który podczas swojego wystąpienia podkreślił, że w realizacji zmian, jakie postępują w województwie, ważny jest pomysł. – Zawsze powtarzam, że Fundusze Europejskie to nie tylko szanse na pozyskanie środków, ale też inspiracja, motor do podjęcia działania. Myślę, że każdy z projektów, który brał udział w plebiscycie, jest wyjątkowy, bo one rzeczywiście oddziałują na otoczenie i robią coś dobrego, niosą coś istotnego dla naszego otoczenia – dodał.
Wielkopolska – dwie dekady
Finał plebiscytu był również dobrą okazją do przypomnienia o efektach 20-lecia Polski w UE. Tylko z programów regionalnych i krajowych zrealizowano w Wielkopolsce prawie 12 tys. projektów. To jakby każdy mieszkaniec gminy Czempiń (położonej 40 km na południe od Poznania) zrealizował po jednym projekcie UE – podkreślano. Równie imponująca jest kwota dotacji – 35 mld złotych. Region zmieniał się kompleksowo – powstawały nowe usługi społeczne, przestrzenie miejskie odzyskiwały swój blask, rozwijano kulturę, Wielkopolanie zakładali przedsiębiorstwa, wdrażano rozwiązania na rzecz ekologii i ochrony przyrody. – Transformacja Wielkopolski w ciągu ostatnich dwóch dekad jest naprawdę niezwykła. Przejście od regionu o znacznych dysproporcjach rozwojowych do stania się jednym z najlepszych regionów w Europie pod względem wzrostu gospodarczego z najniższą stopą bezrobocia w Polsce jest czymś, z czego cały region powinien być dumny – mówiła Severina Markova z Komisji Europejskiej.
Kto zmienia Wielkopolskę?
W kategorii „Łączą nas… badania i rozwój” zwyciężył powiat wrzesiński, na którego terenie powstało Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. To ośrodek, który służy rozwojowi kształcenia zawodowego w regionie. Jego zadaniem jest nawiązanie współpracy między samorządem oraz przedsiębiorcami, w celu zaprojektowania praktycznej edukacji, tak aby uczniowie uczęszczający do Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii, mieli realne szanse na znalezienie pracy po ukończeniu kształcenia. – Edukacja nigdy nie powinna iść obok rozwoju przemysłu, obok przemysłu gospodarki – mówił Tomasz Mackiewicz, dyrektor Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. – To, co wypracowaliśmy w powiecie wrzesińskim, przy wsparciu Funduszy Europejskich, to kształcenie wykształconych pracowników, a nie wykształconych bezrobotnych.
W kategorii „Łączy nas… architektura i kultura” głosujący docenili miasto Piłę, gdzie zrealizowano nie jeden, a aż dwa projekty związane z rewitalizacją przestrzeni miejskiej. Co ciekawe, miasto pozyskało nie tylko bezzwrotne środki w ramach Funduszy Europejskich, ale również skorzystało z pożyczki w ramach unijnego instrumentu JESSICA. Dzięki pozyskanym funduszom nie tylko powstały liczne miejsca odpoczynku i rekreacji, ale też obiekty sportowe, czy skateplaza, w której projektowaniu brali udział młodzi mieszkańcy Piły.
W kategorii „Łączy nas… dobry klimat” mieszkańcy Wielkopolski docenili projekt budowy szklarni dydaktycznej oraz placu manewrowego do nauki jazdy w Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. Dzięki realizacji tego projektu szkoła może kształcić przyszłych rolników i ogrodników w nowoczesnych technologiach uprawy roślin, a zarazem może zwiększać świadomość na temat udziału edukacji w podnoszeniu świadomości ekologicznej i wiedzy nt. odpowiedzialnego prowadzenia gospodarstw, zgodnie z duchem zasad ochrony przyrody.
W kategorii „Łączy nas… społeczna misja” zwyciężył projekt zrealizowany przez Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. W ramach tej inwestycji powstało wyjątkowe hospicjum z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym, gdzie pomocną dłoń, dobre serce oraz drugi dom mogą znaleźć osoby wymagające opieki długoterminowej lub paliatywnej. W nowym ośrodku na pacjentów czeka nie tylko doskonała atmosfera zapewniona przez doświadczoną kadrę, ale też profesjonalna opieka specjalistyczna, którą zapewnia wykwalifikowany zespół złożony z lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, neurologopedy, psychologa i opiekunów medycznych.
Podczas wydarzenia nie zabrakło merytorycznych dyskusji z udziałem przedstawicieli nominowanych projektów, a także muzycznych akcentów. Retransmisję finału plebiscytu można obejrzeć na kanale Fundusze Europejskie dla Wielkopolski.
Fot. UMWW