Powiatowy Dzień Strażaka Ochotniczych Straży Pożarnych
Świętowali strażacy ochotnicy
Gaszą pożary, likwidują miejscowe zagrożenia, są wzywani do wypadków i katastrof, walczą z klęskami żywiołowymi. Niejednokrotnie ryzykują swoim życiem, by ratować nasze. Ponadto działają na niwie sportu, kultury i edukacji. Mowa o strażakach. W niedzielę, 12 maja, na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach odbył się Powiatowy Dzień Strażaka Ochotniczych Straży Pożarnych.
Na wydarzenie wszystkich strażaków ochotników z terenu powiatu gnieźnieńskiego zaprosili dh Jacek Kowalski – prezes zarządu oddziału powiatowego Związku OSP RP oraz Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo. – Chcieliśmy w ten sposób podziękować ochotnikom za ich trud, za zaangażowanie, za bezinteresowny wysiłek. Zawsze podkreślam, że strażacy są przykładem społeczeństwa obywatelskiego, które musimy budować i od tego musimy zacząć, bo oni robią to bezinteresownie; poświęcają swój czas i wysiłek po to, żeby ludzie byli bezpieczni – podkreślał wójt Andrzej Łozowski. W powiecie gnieźnieńskim obecnie jest około 1 500 strażaków ochotników, którzy są gotowi w każdej chwili bezinteresownie nieść pomoc drugiemu człowiekowi, o każdej porze dnia i nocy; to są 42 jednostki na terenie powiatu gnieźnieńskiego, kilkanaście z tych jednostek znajduje się w krajowym systemie ratowniczo–gaśniczym. Jak zaznacza dh Jacek Kowalski, w przypadku ratowania ludzkiego życia i mienia nie zawsze liczy się dobry sprzęt (chociaż ten obszar też jest ważny), najważniejszy w tym wszystkim jest człowiek: jego zaangażowanie, serce i wrażliwość na cierpienie drugiego człowieka. – Takich mamy naszych ochotników. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim ochotniczkom i ochotnikom za to, że są dla drugiego człowieka, zawsze gotowi bezinteresownie pomagać. Dziękuję również samorządowcom, wójtom i burmistrzom, za to, że wspierają budżetem wszystkie działania OSP – mówił prezes zarządu oddziału powiatowego Związku OSP RP.
Obchody święta strażaków ochotników rozpoczęto od uroczystej mszy św. w kościele pw. św. Anny i św. Wawrzyńca w Dziekanowicach. Następnie sprzed kościoła wyruszył pochód, w którym strażacy, prowadzeni przez orkiestrę, przemaszerowali na plac, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tę część rozpoczęto od oficjalnego złożenia meldunku, odśpiewania hymnu państwowego i powitania wszystkich, którzy zdecydowali się wziąć udział w obchodach. Dzień Strażaka stał się doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń: Medali Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego za zasługi na rzecz rozwoju ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa oraz wyróżnień za działalność ratowniczą w 2023 roku.
Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego biesiadowania podczas festynu strażackiego. W części artystycznej na scenie wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Fałkowie, a także zespół Belfast, prezentujący utwory zespołu Boney M. Nie zabrakło także atrakcji dodatkowych, znajdujących się w specjalnie przygotowanych strefach, przygotowanych przez Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury Gminy Łubowo: sportowej – dla strażaków, sportowej – dla najmłodszych, wspinaczkowej, harcerskiego survivalu i artystycznej – dla dzieci. Jak przystało na wspólne biesiadowanie – obecna była również bogata w przysmaki strefa gastronomiczna, przygotowana przez panie z kół gospodyń wiejskich z Fałkowa, Lednogóry i Imielenka.