Rodzinna niedziela z Witkacym
Witkacy na wakacje
W niedzielę, 25 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie wokół wystawy „WITKACY. Wystawa fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem”. To kolejna ciekawa propozycja MOK-u na ten weekend. Tym razem zaadresowana do najmłodszych mieszkańców.
Jak informuje Marta Karalus – Kuszczak, koordynatorka wydarzenia, do udziału w spotkaniu zaproszone są dzieci od lat 5 wraz z opiekunami. Zapowiada się nie tylko ciekawie, ale i kreatywnie. A wszystko to przy okazji poznawania życia i twórczości jednego z najważniejszych artystów polskiej sztuki XX w. – Witkacy wydaje się być postacią znaną, rozpoznawalną i obecną nawet w popkulturze, ale czy na pewno? Bardzo się cieszę, że mamy tę fotograficzną wystawę w Galerii MOK. I to jest świetna okazja, żeby przybliżyć młodszym i starszym tego fascynującego, niesamowitego, może i trochę szalonego artystę – mówi Marta Karalus – Kuszczak. – On był artystą bardzo wszechstronnym i bardzo różnorodnym w swojej twórczości: był malarzem, fotografikiem, dramaturgiem, pisarzem, filozofem. Niesamowite jest to, że on nie skończył żadnej szkoły, ale odbył bardzo gruntowną, niezwykłą, wszechstronną edukację domową, ponieważ jego ojciec – Stanisław Witkiewicz, malarz i teoretyk sztuki – po zamieszkaniu w Zakopanem zafundował swojemu synowi edukację domową: profesorowie z Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa i z uniwersytetu przyjeżdżali i edukowali małego Ignasia. To właśnie dzięki temu on później robił tak niesamowite rzeczy, m.in. stworzył własną koncepcję filozoficzną, która jest kluczowa dla rozumienia polskiej sztuki awangardowej XX wieku – opowiada.
Oczywiście, w trakcie niedzielnego spotkania z najmłodszymi mieszkańcami, jego uczestnicy nie będą wysłuchiwać prelekcji na temat koncepcji filozoficznej czystej formy Witkacego. Wydarzenie przybierze raczej charakter warsztatów kreatywnych. – Poprzyglądamy się fotografiom Witkacego, który fotografował od 14. roku życia. Zobaczymy: co takiego on fotografował, jakie tematy go zajmowały. A zajmowały dość proste tematy: krajobraz górski Tatr, lokomotywy i najbliższa rodzina. A skoro będziemy mówić m.in. o lokomotywach, to zaproponuję najmłodszym warsztaty, podczas których zbudujemy lokomotywę, ale też pobawimy się krajobrazowym kolażem fotograficznym – zapowiada Marta Karalus – Kuszczak.
Rodzinna niedziela z Witkacym odbędzie się 25 sierpnia, od godz. 11 w Galerii MOK (wejście od ul. Łubieńskiego, bezpośrednio do galerii). Wstęp wolny.