Trzeci sektor
I Forum Organizacji Pozarządowych
Dostarczają określone usługi, działają na rzecz interesów mniejszości, rozwijają pasje i zainteresowania, troszczą się o wspólne dobro, integrują społeczność – to tylko niektóre funkcje, jakie pełnią organizacje pożytku publicznego (OPP). Są one obecne i – co bardzo istotne – aktywnie działają również na terenie powiatu gnieźnieńskiego. I to właśnie z myślą o nich Starostwo Powiatowe w Gnieźnie w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Centrum PISOP oraz Powiatową Radą Działalności Pożytku Publicznego w Gnieźnie przygotowało I Forum Organizacji Pozarządowych.
Konferencja odbyła się w sobotę, 12 października w Centrum Kultury „Scena To Dziwna” w Gnieźnie. Zainteresowanie wydarzeniem było bardzo duże: w spotkaniu udział wzięło blisko sto osób – działaczy i społeczników, przedstawicieli organizacji pozarządowych, funkcjonujących na terenie powiatu gnieźnieńskiego. – Dzisiaj chcemy podsumować działalność organizacji pozarządowych, działających na terenie powiatu gnieźnieńskiego, ale też chcemy bardzo głośno powiedzieć, że ich rola w społeczeństwie jest naprawdę bardzo istotna, bardzo ważna i musimy ją dostrzegać. To są najczęściej ludzie, którzy działają pro publico bono i nie oczekują żadnych wymiernych korzyści ze swojej działalności. Oni chcą działać i chcą się aktywnie włączać. To są centra wolontariatu, organizacje pożytku publicznego, stowarzyszenia, fundacje; to jest naprawdę mnóstwo osób zaangażowanych w działalność społeczną. Myślę, że taki kongres jest potrzebny, żebyśmy się wspólnie poznali i wspólnie usłyszeli: co, kto i w jakim środowisku robi, ale żebyśmy też mogli wymienić swoje myśli, uwagi i spostrzeżenia – mówił Tomasz Budasz, starosta powiatu gnieźnieńskiego.
W trakcie forum poruszonych zostało wiele ważnych tematów, które bezpośrednio lub pośrednio dotyczą działalności organizacji pożytku publicznego, a samo wydarzenie stało się swoistą platformą wymiany myśli i doświadczeń wielu osób, działających w tym sektorze. Jako pierwsza przed zgromadzonymi wystąpiła Ewa Gałka, prezeska zarządu Stowarzyszenia Centrum PISOP, która wygłosiła ciekawą prelekcję, dotyczącą organizacji pozarządowych i ich znaczenia dla społeczności lokalnych oraz roli rady działalności pożytku publicznego. Z kolei Michał Gniatkowski, radca prawny omówił „Standardy Ochrony Małoletnich”, określane w przestrzeni publicznej jako „ustawa Kamilka”, czyli dokument, który zgodnie z zapisami zmienionej w 2023 roku ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy – wprowadza nowe instrumenty ochrony praw dzieci. Nieco inne kwestie związane z bezpieczeństwem tego dnia można było omówić z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, którzy również uczestniczyli w spotkaniu, promując m.in. kampanię edukacyjną, która ma ustrzec przed oszustwami internetowymi. W ramach I Forum Organizacji Pozarządowych odbyły się także warsztaty tematyczne, a w części mniej formalnej – przewidziano spotkanie integracyjne, w trakcie którego, już w kuluarach, można było oddać się indywidualnym rozmowom, wymieniając spostrzeżenia i doświadczenia dotyczące działalności OPP.