Offeliada
Festiwal „Offeliada” dostrzeżony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej!
W Gnieźnie też może się udać! Zainicjowany w 2007 roku gnieźnieński festiwal kina „offowego” został nominowany do 16. Nagród PISF w kategorii „Wydarzenie Filmowe”. To bardzo cenne dostrzeżenie ze strony Kapituły Nagrody i docenienie wieloletniej świetnej pracy lokalnego środowiska miłośników kina niezależnego z Gniezna i dyrektora oraz pomysłodawcy imprezy – Piotra Wiśniewskiego.
Z miłości do kina, ale szczególnie tego tworzonego oddolnie, często mozolnie, kosztownie, ale z potrzeby serca i ducha, a nie potencjalnych zysków. Takie były początki gnieźnieńskiej Offeliady. Kiedy w 2007 roku grupa przyjaciół postanowiła w naszym mieście oglądać i komentować, a nawet oceniać i nagradzać filmy niezależne, chyba nikt z nich nie przypuszczał, że impreza znana będzie w całej Polsce i odbędzie się jej aż 16 edycji! Od swych początków to Offeliada była miejscem rozmów o kinie i kondycji człowieka w świecie, oraz nagradzania najlepszych filmów, to tym razem samą Offeliadę ktoś wyróżnił i podlegać ona będzie ocenie. Wydarzenie zostało nominowane do 16. Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To nie lada wyczyn.
Nominowanych wskazała Kapituła w składzie: kulturoznawczyni i szefowa działu kultury ELLE Maja Chitro, Dyrektor i współtwórca Stowarzyszenia FILMFORUM Maciej Dominiak, Dyrektor Departamentu Prawa Autorskiego i Filmu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Dydo, współprowadząca poznańskie Kino Rialto Jola Myszka, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Robert Piaskowski, historyczka sztuki i kierowniczka działu dokumentacji Zachęty Karolina Vyšata oraz Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karolina Rozwód. „Offeliada” została nominowana w kategorii „Wydarzenie Filmowe” i o statuetkę PISF będzie rywalizować z „Przeglądem Krótka Historia Polskiego Kina”, „Octopus Film Festival” i „Kino bez barier – edycja polska”.
Czym są Nagrody PISF?
Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie odznaczenia, których celem jest wyszczególnienie osiągnięć wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek oraz ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej. Nagrody przyznawane są od 2008 roku. Statuetkę zaprojektował krakowski artysta rzeźbiarz Xavery Deskur. Zwycięzca otrzymuje również nagrodę pieniężną w wysokości 15 tysięcy złotych.
Od samego początku gnieźnieńska „Offeliada” zrzeszała miłośników kina niezależnego. Inicjatywę zrealizował Piotr Wiśniewski, ówczesny dyrektor Centrum Innowacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Jeszcze wtedy festiwal nazywał się „Festiwalem Filmów Amatorskich i Niezależnych”. Podstawowym celem wydarzenie była popularyzacja dorobku młodej polskiej kinematografii offowej oraz promocja kultury niezależnej. Rokrocznie do Gniezna przyjeżdżają uznani twórcy ze swoimi filmami, a ocenia ich dzieła nie tylko profesjonalne Jury, ale także sami gnieźnianie, twórcy kultury z naszego miasta. Nagrodą Główną dla zwycięskich filmów jest „Offelia”.
Laureatów i laureatki poznamy 25 września podczas 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.