Nowa organizacja Starostwa Powiatowego w Gnieźnie
Zmiany organizacyjne i personalne w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, z początkiem sierpnia nastąpiły zmiany w regulaminie organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Dotyczą one struktury i podziału zadań między komórkami organizacyjnymi w urzędzie. Jak podkreśla Tomasz Budasz, starosta powiatu gnieźnieńskiego, wprowadzone zmiany wynikają przede wszystkim z potrzeby optymalizacji organizacji pracy i dostosowania struktury urzędu do aktualnych oczekiwań. W ślad za zmianami organizacyjnymi poszły również zmiany personalne.
O tym, że w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie planowane są zmiany, zarówno personalne jak i organizacyjne, pisaliśmy już w czerwcu. Oczywiście, ta sytuacja nie powinna nikogo szczególnie dziwić, bowiem jest swoistym następstwem wyborów samorządowych, które odbyły się w kwietniu i objęciu sterów w starostwie przez nowe władze. Oficjalnie od 7 maja Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego tworzą Tomasz Budasz – starosta, Łukasz Scheffs – wicestarosta, Ewa Barłoga – Purol – etatowy członek zarządu, Daria Benke – etatowy członek zarządu oraz Danuta Winiarska – nieetatowy członek zarządu. Od samego początku starosta Tomasz Budasz nie ukrywał, że planuje przeprowadzić w urzędzie reorganizację, jednak zastrzegał przy tym, że nie będą to zmiany duże. Jedną z pierwszych decyzji organizacyjnych w urzędzie było rozdzielenie Wydziału Promocji i Zdrowia, a tym samym powrót do tego, co istniało przed laty, czyli utworzenie Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu oraz Wydziału Bezpieczeństwa, Spraw Obywatelskich i Zdrowia.
Dzisiaj wiadomo już jak w pełni będzie wyglądać struktura organizacyjna jednostki. – Mija prawie sto dni, od kiedy jestem starostą i przez ten czas przyglądałem się bardzo intensywnie pracy poszczególnych wydziałów. Stwierdziłem, że żeby poprawić jakość funkcjonowania, obsługę, ale przede wszystkim, żeby polepszyć dla naszych petentów pracę urzędu, należy dokonać reorganizacji prac poszczególnych wydziałów. Wydaje mi się, że tych wydziałów powinno być mniej, a powinny być bardziej skutecznie zarządzane – tłumaczy starosta Tomasz Budasz.
Nowy Regulamin Organizacyjny Starostwa Powiatowego w Gnieźnie wszedł w życie w czwartek, 1 sierpnia. Na podstawie tego dokumentu skład urzędu, obok wyżej wspomnianych dwóch wydziałów, tworzą: Wydział Administracyjny, Wydział Budżetu i Finansów, Wydział Funduszy Zewnętrznych, Wydział Inwestycji i Budownictwa, Wydział Komunikacji i Transportu, Wydział Obsługi Rady i Zarządu, Wydział Oświaty, Wydział Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa, Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Archiwum Zakładowe, Biuro Audytu i Kontroli, Biuro Radców Prawnych, Inspektor Ochrony Danych, Geodeta Powiatowy, Geolog Powiatowy, Powiatowy Rzecznik Konsumentów, Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych.
Zlikwidowana została komórka, która w minionej kadencji została powołana pn. „Gabinet Starosty”, powstał natomiast Wydział Obsługi Rady i Zarządu, który – w myśl przypisanych kompetencji – czuwać będzie nie tylko nad pracami Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, ale też Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, tu w zakresie obowiązków (kontekście zarządu powiatu) widnieje m.in. prowadzenie sekretariatu Starosty, Wicestarosty i Etatowego Członka Zarządu, zapewnienie kompleksowej obsługi posiedzeń Zarządu, w tym przyjmowanie projektów uchwał i innych materiałów na posiedzenia Zarządu oraz ustalanie porządku posiedzenia Zarządu, czy prowadzenie rejestrów i zbiorów uchwał Zarządu i zarządzeń Starosty. W nowej strukturze pojawia się też nowy wydział: Wydział Funduszy Zewnętrznych, którego pracownicy będą czuwać nad możliwością pozyskiwania środków zewnętrznych, przede wszystkim dotacji unijnych, na realizację różnych projektów i inwestycji.
Obok zmian organizacyjnych, z dniem 1 sierpnia nastąpiły także zmiany personalne. Jak już wcześniej informowaliśmy, z końcem czerwca z funkcją dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie pożegnała się Dorota Perlik,a nowym dyrektorem PCPR – u została Joanna Sujak. Pisaliśmy także o tym, że z końcem sierpnia pracę w Starostwie Powiatowym kończy Maciej Szczepański, dotychczasowy Sekretarz Powiatu i dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich, który od 1 września będzie pracował w Najwyższej Izbie Kontroli. Na tę chwilę Maciej Szczepański pozostaje jeszcze na stanowisku dyrektorskim – w Wydziale Bezpieczeństwa, Spraw Obywatelskich i Zdrowia, pełniąc jednocześnie funkcję pełnomocnika ds. informacji niejawnych. Tu, jak udało nam się ustalić, od 1 września, a więc po odejściu Macieja Szczepańskiego, funkcję dyrektora obejmie Stanisław Dolaciński, będący obecnie dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg.
Zmiana jednak następuje w przypadku stanowiska Sekretarza Powiatu, którego funkcję od 1 sierpnia pełnić będzie Monika Boruszewska, wcześniej kierująca Wydziałem Promocji i Zdrowia. Przesunięcie następuje również w przypadku przywróconego Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu, którym pokieruje Łukasz Kaszyński, dotychczasowy dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu. Oddzielonym Wydziałem Oświaty pokieruje Ewa Załęska, jako p.o. dyrektora. Potwierdziły się także informacje dotyczące Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, na którego czele w roli przewodniczącego od 1 sierpnia stanął Maciej Mądry, wcześniej będący zastępcą dyrektora Wydziału Komunikacji, Transportu i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Zarówno w Wydziale Budżetu i Finansów, jak i poszerzonym Wydziale Obsługi Rady i Zarządu stanowiska dyrektorskie nie uległy zmianie: pierwszym w dalszym ciągu kierować będzie Anna Sylwestrzak, jako Skarbnik Powiatu, drugim – dyrektor Anna Ciesielska. W Wydziale Administracyjnym dyrektorem została Nina Strzelecka, a Wydziałem Inwestycji i Budownictwa kierować będzie Katarzyna Politowicz. Dyrektorem Wydziału Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa pozostaje Magdalena Musiałowicz. Póki co zmiany nie nastąpiły również w przypadku zarządzania Wydziałem Komunikacji i Transportu, którym w dalszym ciągu pokieruje Wojciech Krawczyk (tu stanowisko zastępcy, za Macieja Mądrego, objęła Iwona Mikuła).
Centrum Usług Wspólnych w Gnieźnie, czyli jednostką podlegającą pod gnieźnieńskie starostwo, która m.in. odpowiada za obsługę finansowo – księgową i inwestycyjną powiatowych placówek edukacyjnych, od 1 września pokieruje Beata Czechańska, będąca obecnie dyrektorem III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.
Jak poinformował starosta Tomasz Budasz, na stanowisko rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego został powołany Radosław Gaca – wieloletni pracownik urzędu, który dotychczas również odpowiadał za komunikację na linii starostwo – media.