„Zawodowy Przegląd”
Zawód tapicer
To fachowiec, który stawia przysłowiową wisienkę na torcie. Nie da się go zastąpić maszyną, robotem, a tym bardziej sztuczną inteligencją. To zawód na który zawsze będzie zapotrzebowanie. Mowa o tapicerze – rzemieślniku, który dba o ostateczny wygląd naszego mebla, m.in. sofy, czy fotela. Jak w istocie wygląda praca tapicera i jakie cechy powinien posiadać dobry tapicer – o tym między innymi mówiono podczas spotkania, które w minionym tygodniu odbyło się w Domu Rzemiosła przy ul. Tumskiej w Gnieźnie.
W czwartek, 20 listopada w siedzibie Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie zorganizowane zostało spotkanie poświęcone obecnym trendom w kształceniu zawodowym. Jednym z takich zawodów, które cieszą się dużym zainteresowaniem, jest tapicer i to właśnie specyfikę tego zawodu mogli poznać uczniowie gnieźnieńskich szkół podstawowych, którzy przybyli tego dnia do Domu Rzemiosła.
Głównym elementem wydarzenia była premiera filmu zawodoznawczego pt. „Tapicer”, przygotowanego w ramach projektu „Zawodowy Przegląd” – inicjatywy realizowanej przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego (CWRKiZ) w Poznaniu. – „Zawodowy Przegląd” ma na celu promocję szkolnictwa zawodowego. Projekt polega na tworzeniu krótkich filmów zawodoznawczych, w których występują przedstawiciele poszczególnych branż. Bardzo nam zależy, aby na tych filmach były konkretne informacje przede wszystkim dla uczniów szkół podstawowych przed ich dalszym wyborem ścieżki edukacyjnej. Z filmów dowiadują się: jakie umiejętności są potrzebne w danym zawodzie, jakie kwalifikacje otrzymują, jak można dany zawód zdobyć, a także jaka jest możliwość zatrudnienia – informuje Izabela Kossowska, główny specjalista ds. współpracy z rzemieślnikami i pracodawcami w CWRKDiZ w Poznaniu. Jak dodaje Mateusz Gałganek, zastępca dyrektora CWRKDiZ w Poznaniu, szkolnictwo zawodowe i branżowe, cały czas trzeba „odczarowywać”. – Kiedyś wiązał się z nim wydźwięk trochę pejoratywny, mówiono że zawodówka to jest jakieś gorsze wyjście. My takie spojrzenie odczarowujemy. Pokazujemy uczniom, że szkoła branżowa pierwszego stopnia nie zamyka możliwości dalszej edukacji: są szkoły branżowe drugiego stopnia, w których uczniowie mogą kontynuować kształcenie i zdać maturę, iść na studia, zdobywać dalsze doświadczenie i wykształcenie. Naszą rolą jest pokazanie pozytywnych aspektów wyboru szkolnictwa zawodowego – podkreśla.
W ramach projektu „Zawodowy Przegląd” powstały już filmy promujące takie zawody jak: pszczelarz, fryzjer, szewc, krawiec, czy cukiernik. W porozumieniu z Cechem Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie, a także z Cechową Szkołą Rzemieślniczą w Gnieźnie stworzony został kolejny materiał filmowy – tym razem prezentujący zawód tapicera. Film powstał dzięki współpracy z fabryką mebli tapicerowanych Complet Chmielewscy sp.j., a w roli rzemieślników opowiadających o tajnikach zawodu wystąpili Tomasz Kaźmierczak i Mateusz Gramse. – Tapicer to zawód, na który zawsze będzie zapotrzebowanie. Nie da się go zastąpić maszyną, robotem, czy tym bardziej sztuczną inteligencją – przekonuje Robert Chmielewski, współwłaściciel Complet Chmielewscy sp.j. – Wielkopolska jest potęgą w produkcji mebli tapicerowanych. 1/3 mebli wyprodukowanych w Polsce pochodzi z naszego regionu. Tym bardziej warto zainteresować się zawodem tapicera, ponieważ młody człowiek ma pewność, że znajdzie dobrze płatną pracę – dodaje. Aby zostać tapicerem, po ukończeniu szkoły podstawowej, można rozpocząć naukę w branżowej szkole I stopnia, która trwa trzy lata. Absolwenci tej ścieżki edukacyjnej uzyskują świadectwo ukończenia szkoły oraz dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia uczeń może kontynuować naukę: w branżowej szkole II stopnia lub w liceum dla dorosłych.