NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
„To hołd dla tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę…”
Narodowe Święto Niepodległości jest uczczeniem dnia 11 listopada 1918 roku, kiedy to po 123 latach niewoli, Polska odzyskała wolność i ponownie pojawiła się na mapie Europy. Dlatego też każdego roku, właśnie w listopadzie, organizowane są oficjalne uroczystości, podczas których dominuje nie tylko radość, ale przede wszystkim szacunek dla wydarzeń sprzed lat i miłość do Ojczyzny. To też ważny moment, który jednoczy społeczeństwo i przypomina o znaczeniu niepodległości dla każdego obywatela.
Wzorem minionych lat, w Gnieźnie oficjalna uroczystość z okazji Święta Niepodległości została przygotowana przez Miasto Gniezno i Miejski Ośrodek Kultury. Miejskie obchody rozpoczęły się w gnieźnieńskiej katedrze mszą św. w intencji Ojczyzny, sprawowaną przez ks. abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Po nabożeństwie zgromadzeni przeszli na plac im. Mikołaja Trąby, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Tutaj nastąpiła prezentacja dzieci i młodzieży, biorących udział w konkursie „Zostań Herosem Niepodległości”, wykonane zostało wspólne pamiątkowe zdjęcie „Pod Biało – Czerwoną”, a chwilę później odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego. Punktualnie o godzinie 11:11 sprzed katedry ruszył X Bieg Niepodległości. Gdy biegacze ruszyli w trasę, na placu przy katedrze nastąpiła dalsza część uroczystości. Do zebranych zwróciła się Joanna Śmigielska, wiceprezydent Gniezna. – Gdy dziś staję przed wami w tym wyjątkowym miejscu, w Gnieźnie – Pierwszej Stolicy Polski, czuję ogromny zaszczyt i dumę. Właśnie tu, w kolebce polskiej państwowości, gdzie ponad tysiąc lat temu zaczęły się dzieje naszego narodu, spotykamy się by wspólnie celebrować Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada przypomina nam, że wolność, którą obecnie się cieszymy, nie jest czymś oczywistym. Przez 123 lata nasi przodkowie, pozbawieni suwerenności, nie tracili nadziei i walczyli o to, by Polska wróciła na mapę Europy. Z ich niezłomnej postawy, odwagi i determinacji, zrodziła się nasza dzisiejsza radość z odzyskania niepodległości. To hołd dla tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę oraz dla tych, którzy działali na rzecz jej odrodzenia. Dziś, jako wolni obywatele, mamy przywilej i obowiązek dbać o tę wolność; nie tylko wspominając bohaterów, ale także działając na rzecz przyszłych pokoleń – mówiła wiceprezydent Gniezna. – Obchody Święta Niepodległości w Gnieźnie to czas, by wspólnie przeżywać dumę i radość z naszej historii. Ulice miasta wypełniły biało – czerwone barwy, słychać patriotyczne pieśni, a nasze serca biją w rytmie miłości do Ojczyzny. Niech ten dzień będzie czasem refleksji, ale i radosnego świętowania, które łączy wszystkich Polaków, niezależnie od wieku, poglądów, czy pochodzenia. Wspólne marsze, koncerty, spotkania, uroczystości, a także imprezy sportowe są świadectwem tego, jak silna jest nasza więź narodowa i jak wiele nas łączy. Dzisiejsze obchody przypominają, że wolność to wspólne dobro, które musimy pielęgnować i szanować – podkreślała Joanna Śmigielska, dziękując wszystkim mieszkańcom za włączenie się we wspólne przeżywanie tego święta, szczególna słowa podziękowania kierując do najmłodszych mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski, którzy od lat dzięki swojemu zaangażowaniu i udziale w konkursie „Zostań Herosem Niepodległości” przypominają sylwetki bohaterów sprzed ponad stu lat.
Po okolicznościowym przemówieniu zastępczyni prezydenta Gniezna, odczytany został list od Agaty Sobczyk, Wojewody Wielkopolskiej. Następnie przybyłe delegacje, m.in. władz parlamentarnych i samorządowych, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń, placówek oświatowych i kulturalnych, a także mieszkańców, złożyły kwiaty przed pomnikiem Bolesława Chrobrego. Następnie ogłoszono wyniku konkursu „Zostań Herosem Niepodległości”. Część uroczystości, która odbywała się na placu przy katedrze, zwieńczono wspólnym zatańczeniem Poloneza. O godzinie 12. – w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu” – nastąpiło wspólne odśpiewanie Hymnu Polski.
Dalsza część obchodów odbywała się na gnieźnieńskim rynku, gdzie już od godziny 9. trwał Jarmark Marciński. Tutaj też można było wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Nastąpiło także wręczenie nagród zwycięzcom X Biegu Niepodległości.