Ochrona przyrody
Przedszkolaki zbudowały budki dla ptaków

Dzieci z Przedszkola nr 9 „Leśne Ludki” i z Przedszkola nr 13 „Gniazdo Orląt” zrobiły z rodzicami budki lęgowe. To wyjątkowy projekt, który połączył edukację ekologiczną z kreatywnym działaniem na rzecz ochrony środowiska.
Nie po raz pierwszy społeczność gnieźnieńskich przedszkoli włącza się w proekologiczne działania. Jesienią w placówkach odbywa się zbiórka karmy dla zwierząt – żołędzi i kasztanów, na wiosnę wykonywane są budki lęgowe. To nie tylko świetna zabawa, integrująca rodzinę, ale również ważny krok na rzecz ochrony przyrody. – Uważamy że to jest bardzo ważne, żeby zakrzewiać w małych dzieciach potrzebę pomagania zwierzętom, dbania o środowisko. Staramy się przekazać dzieciom wiedzę na temat tego, jak należy zachowywać się w kontakcie z przyrodą; dzieci poznają las, poznają jej mieszkańców. Dlatego też między innymi zwracamy się do rodziców i dzieci wspólnie z rodzicami wykonują budki lęgowe. Ale to też jest zawsze okazja do tego, żeby dzieci poznały życie ptaków, czyli jakie są ich potrzeby, o czym trzeba pamiętać, jakie ptaki trzeba chronić – tłumaczy Krystyna Bernacka, dyrektor Przedszkola nr 9.
W piątek, 28 marca społeczność obydwu placówek wybrała się do „Leśnej Oazy”, zlokalizowanej przy Nadleśnictwie Gniezno, by przekazać wykonane budki. Łącznie to ponad 50 nowych budek dla ptasich rodzin. Już wkrótce zawisną one na drzewach; z mniejszych skorzystają m.in. szpaki, czy sikorki, z większych np. gągoły. – Te budki będziemy wieszać na drzewach w naszym lesie, ponieważ nie wszystkie drzewa posiadają dziuple. Chcemy mieć w naszym lesie dużo ptaków, żeby występowała jak największa różnorodność biologiczna – mówi Karol Stube z Nadleśnictwa Gniezno. – W ten sposób uświadamiamy dzieci, że działalność człowieka na rzecz przyrody też jest potrzebna – dodaje.
Zwieńczeniem projektu stał się spacer po lesie i proekologiczna pogadanka. To wspaniały przykład tego, jak można łączyć naukę z działaniem na rzecz ochrony przyrody. I bardzo cenny projekt. Bo jak mówi stare przysłowie: „czym skorupka za młodu nasiąknie…”.