Nieprawidłowości w Centrum Medycznym Log – Med
Poseł pyta o Log-Med, NFZ odpowiada
Poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica) podjął interwencję poselską w sprawie nieprawidłowości, związanych z działalnością Centrum Medycznego Log – Med w Gnieźnie. W związku z informacjami, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w przestrzeni publicznej, gnieźnieński parlamentarzysta wystosował pismo do Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym zapytał m.in. o skalę problemu i o działania, jakie NFZ podjął w tej sprawie.
Przypomnijmy
Ta sprawa ujrzała światło dzienne w listopadzie, po tym jak jedno z rodziców przedszkolaka, uczęszczającego do Przedszkola nr 15 w Gnieźnie, sprawdziło Internetowe Konto Pacjenta i zupełnie przypadkiem odkryło, że jego dziecko w ciągu ostatniego roku odbyło kilkadziesiąt wizyt w gnieźnieńskim Centrum Medycznym Log-Med. Jak się okazało, fikcyjne wizyty zakończyły się postawioną diagnozą w postaci „zaburzeń adaptacyjnych”. Odkrycie tego rodzica sprawiło, że na Internetowe Konta Pacjenta zaczęli zaglądać kolejni – wówczas wyszło na jaw, że fikcyjnych wpisów jest więcej, o wiele więcej… Wizyty, które się nigdy nie odbyły, problemy u dzieci, które w rzeczywistości miały nie występować. Sprawa trafiła do prokuratury. – Zawiadomienie w tej sprawie zostało w pierwszej kolejności złożone przez dyrekcję Przedszkola nr 15 i to zawiadomienie dotyczy popełnienia przestępstwa fałszowania dokumentacji medycznej dzieci z tego przedszkola w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Ta dokumentacja jest także analizowana pod kątem ewentualnego wyłudzenia nienależnych świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia. Również zawiadomienie w tej sprawie złożyli rodzice dzieci z tego przedszkola – informował na początku grudnia Bartłomiej Bernatowicz, prokurator Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie. Już wówczas okazało się, że sytuacja dotyczy podopiecznych nie jednej, a przynajmniej trzech placówek z terenu miasta. Oprócz Przedszkola nr 15, zawiadomienie w tej sprawie złożyła także dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 12 i z Przedszkola nr 10.
Sytuacją, która zaistniała w Centrum Medycznym Log-Med, zainteresował się Narodowy Fundusz Zdrowia. Sam podmiot leczniczy podjął decyzję o przeprowadzeniu kontroli wewnętrznej, której wstępne wyniki już zostały opublikowane na stronie internetowej centrum. O wynikach tej kontroli, dość lakonicznych i niezbyt przekonywujących, informowaliśmy na początku grudnia. Komisja ustaliła m.in., że rodzice/opiekunowie prawni nie mieli przekazywanych szczegółowych informacji na temat formy zajęć przez prowadzących je psychologów, a jeden z nieprawidłowych wpisów w dokumentacji jest wynikiem ludzkiego błędu (w jednym przypadku dziecko miało wpis dotyczący przeprowadzenia zabiegu usunięcia hemoroidów). Więcej nt. wstępnych wyników kontroli wewnętrznej – https://przemiany.net/na-sygnale/nieprawidlowosci-w-realizacji-swiadczen-medycznych-w-centrum-medycznym-log-med/
Poseł pyta, NFZ odpowiada
Sprawą zainteresował się także poseł Tadeusz Tomaszewski, który zwrócił się do wielkopolskiego oddziału NFZ z interwencją poselską. W skierowanym do funduszu piśmie parlamentarzysta poprosił o odniesienie się do zaistniałej sytuacji, przedstawienie działań podjętych przez NFZ i przekazanie informacji o skali problemu. Jak informuje Magdalena Kraszewska, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, pierwsze zgłoszenie, dotyczące nieprawidłowości związanych z działalnością spółki Log – Med wpłynęło 13 listopada. Od tamtego czasu do momentu odpowiedzi na interwencję poselską wpłynęło łącznie 472 zgłoszenia, przy czym 470 zgłoszeń wpłynęło za pośrednictwem Centrum e-Zdrowia, natomiast 2 zgłoszenia wpłynęły za pośrednictwem poczty elektronicznej. Aktualnie Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia prowadzi 31 spraw w ww. zakresie.
Co ciekawe, Narodowy Fundusz Zdrowia już wcześniej podejmował interwencję w sprawie Centrum Medycznego Log – Med. „Już w roku 2021 Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ zwrócił uwagę na zapis w zawieranych przez Świadczeniodawcę LOG-MED SPÓKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ porozumieniach, tj.: „Dopuszcza się również prowadzenie działań edukacyjnokonsultacyjnych dla dzieci, młodzieży i ich rodziców bądź opiekunów prawnych w placówkach Świadczeniobiorcy po wcześniejszym uzgodnieniu terminu, godziny i przebiegu zajęć z Dyrektorem Placówki”. Do powyższego zapisu Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia odniósł się pismem z dnia 1 marca 2021 roku, w którym to zwrócił się o wyjaśnienie intencji umieszczenia takiego punktu w treści umowy oraz o wskazanie czy działania te zostały już wykazane w raportach statystycznych pod postacią konkretnych świadczeń (jakich?) do rozliczenia przez Oddział Funduszu (przy czym owe porozumienia zostały zawarte w 2020 roku i w styczniu 2021 roku). Ponadto Oddział Funduszu wskazał również, że świadczenia opieki zdrowotnej można udzielać jedynie w ramach działalności leczniczej. Realizacja świadczeń w zakresie: ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny może odbywać się wyłącznie w oparciu o umowę zawartą z Narodowym Funduszem Zdrowia, elementem której jest określone miejsce udzielania świadczeń, podlegający bieżącej aktualizacji harmonogram pracy placówki oraz personelu w niej zatrudnionego. Tym samym personel może realizować świadczenia wyłącznie w godzinach przeznaczonych na pracę w podmiocie leczniczym i w określonej w umowie lokalizacji ośrodka. W odpowiedzi na powyższe spółka LOG – MED (…) poinformowała, że przytoczony zapis w porozumieniach oznacza działania o charakterze profilaktyczno – informacyjnym ze względu na, jak to sam określił, niską świadomość potencjalnych pacjentów, jak i pracowników placówek” – czytamy w odpowiedzi na poselską interwencję.
W tym samym piśmie NFZ informuje, że od maja 2020 roku do stycznia 2021 roku liczba jednostek organizacyjnych systemu oświaty, pomocy społecznej oraz innych sektorów, z którymi centrum współpracowało, to łącznie aż 26 placówek – w tej grupie były placówki zarówno z Gniezna (14 szkół, 2 przedszkola, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Specjalny Ośrodek Opiekuńczo – Wychowawczy, Miejska Świetlica Socjoterapeutyczna), jak i szkoły z Witkowa, Gołańczy, Fałkowa, Czerniejewa, Szczytnik Duchownych oraz przedszkola z: Czerniejewa i Zdziechowy. – „Dane z raportów statystycznych przekazanych przez Świadczeniodawcę w zakresie ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny, w okresie od maja 2020 roku do października 2024 roku potwierdzają, że w ośrodku I poziomu referencyjnego były udzielane świadczenia pacjentom w wieku przedszkolnym, tj. od 2 do 6 lat. Łącznie było to 447 dzieci (niepowtarzalne nr PESEL). W przypadku Przedszkola nr 15 w Gnieźnie w okresie od września 2022 roku do października 2024 roku świadczenia zostały udzielone na rzecz łącznie 141 dzieci (niepowtarzalne nr PESEL) w wieku od 2 do 8 lat. Najczęściej sprawozdawanym świadczeniem była porada psychologiczna oraz sesja psychoterapii indywidualnej. W dalszej kolejności także sesja wsparcia psychospołecznego i sesja psychoterapii grupowej. Dane potwierdzają również, że najczęściej sprawozdawanym rozpoznaniem wg ICD-10 było F 43.2 zaburzenia adaptacyjne (62,2%)” – informuje NFZ.
Interpelacja do Ministra Zdrowia
Postępowanie kontrolne w Centrum Medycznym Log-Med rozpoczęło się 25 listopada i jest w toku, jego zakończenie zaplanowane zostało na dzień 14 lutego 2025 roku. – Tutaj przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo dzieci i o ich cały późniejszy życiorys edukacyjny, który pozostanie z tymi wpisami. Rodzice słusznie zabiegają o wyjaśnienie, bo ta sprawa ma kilka aspektów. Po pierwsze, to udostępnienie danych osobowych przez dyrektorów, kierowników placówek oświatowych – czy to odbywało się zgodnie z prawem. Po drugie, to poświadczenie nieprawdy wtedy, kiedy te usługi medyczne nie zostały udzielone. Po trzecie, to ewentualne poświadczenie nieprawdy będzie skutkowało działaniem prokuratury pod kątem wyłudzenia środków publicznych przez określony podmiot – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski. Jak poinformował parlamentarzysta, interpelacja w sprawie możliwych nieprawidłowości, związanych z działalnością Centrum Medycznego Log – Med została skierowana także do Ministra Zdrowia.