Mistrzostwa Pierwszej Pomocy – etap rejonowy
Pomoc, która ratuje życie
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie odbył się rejonowy etap XXX Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy, organizowanych przez Polski Czerwony Krzyż dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Swoją wiedzę i umiejętności, przede wszystkim z zakresu udzielania pierwszej pomocy, sprawdzało sześć drużyn z trzech gnieźnieńskich placówek.
Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy organizowane są każdego roku w trzech etapach: rejonowym, okręgowym i centralnym. W tym roku zmagania odbywają się już po raz trzydziesty. W powiecie gnieźnieńskim rejonowy etap przygotowywany jest przez PCK i KP PSP Gniezno. – Świadomość, dotycząca udzielania pierwszej pomocy, jest ważna od samego początku, od najmłodszych lat. Jeśli dziecko nauczy się udzielania tej pierwszej pomocy, to w dorosłym życiu także będzie umiało jej udzielać. Dlatego kładziemy na to duży nacisk – podkreśla bryg. Marta Kacprzycka, Komendant Powiatowy PSP Gniezno.
Jaką wiedzą musieli wykazać się młodzi ludzie w trakcie rejonowego etapu mistrzostw? – Tutaj jest potrzebna podstawowa wiedza z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, którą należy posiadać aby uratować drugą osobę i pomóc jej do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Uczestnicy mistrzostw muszą mieć pojęcie m.in. na temat nagłego zatrzymania krążenia, wszystkich krwotoków, ran, oparzeń, zatruć. Wszystkiego mogą się spodziewać – mówi Mateusz Gronowski, Powiatowy Koordynator Ratownictwa Medycznego PSP Gniezno, przewodniczący komisji sędziowskiej. Każdy zespół, biorący udział w rywalizacji, najpierw musiał wykazać się wiedzą teoretyczną, czyli rozwiązać test wyboru, składający się z dziesięciu pytań z zakresu pierwszej pomocy, ale również działalności Polskiego Czerwonego Krzyża. Następnym elementem zmagań był udział w pięciu scenkach praktycznych, w których młodzież musiała wykazać się umiejętnością wykorzystywania posiadanej wiedzy w praktyce. W pozorowanych scenkach zawodnicy pomagali osobom z: urazem oka, odciętą dłonią, nagłym zatrzymaniem krążenia, rozciętym brzuchem i urazem głowy.
O tym, jak ważne jest organizowanie tego typu wydarzeń, mówił Łukasz Kaszyński, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. – Jako organowi prowadzącemu szkoły ponadpodstawowe bardzo nam zależy, by ta wiedza związana z ratowaniem życia, z udzielaniem pierwszej pomocy, funkcjonowała w świadomości naszych uczniów. Niejednokrotnie już życie pokazało, na przestrzeni ostatnich lat, że ta wiedza zdobyta na lekcjach biologii, czy edukacji dla bezpieczeństwa, ale również na takich eventach jak ten, sprawia że niejednokrotnie nasi uczniowie uratowali życie – podkreślał.
Ostatecznie zwycięzcami rejonowego etapu została jedna z drużyn, reprezentujących II Liceum Ogólnokształcące. Miejsce drugie zajęła druga drużyna z II LO, a miejsce trzecie – jedna z drużyn reprezentujących Zespół Szkół Przyrodniczo Usługowych. Zwycięska drużyna zakwalifikowała się do kolejnego etapu – okręgowego, który odbędzie się w maju, w Poznaniu.