Spotkanie z Bartoszem Krąkowskim
O walorach przyrodniczych powiatu gnieźnieńskiego
W środę, 27 listopada w Centrum Kultury „Scena To Dziwna” odbyła się oficjalna premiera książki, poświęconej niezwykłym walorom przyrodniczym naszego regionu – powiatu gnieźnieńskiego. Wydarzenie zgromadziło liczne grono miłośników natury, którzy z zachwytem witali publikację autorstwa dra inż. Bartosza Krąkowskiego, leśnika i pasjonata przyrody.
Książka pt. „Walory przyrodnicze powiatu gnieźnieńskiego” to opracowanie, mające na celu przybliżenie czytelnikom bogactwa flory, fauny oraz różnorodności ekosystemów charakterystycznych dla powiatu gnieźnieńskiego. Autor w barwny i przystępny sposób opisuje nie tylko znane gatunki roślin i zwierząt, ale również rzadkie i chronione gatunki, których obecność może świadczyć o unikalności tego terenu. W publikacji tej czytelnik odnajdzie odpowiedź na pytania: czym w istocie jest ochrona przyrody i jakie są jej formy oraz cele, czym różnią się rezerwaty przyrody od parków krajobrazowych, a także na czym polega forma ochrony przyrody ukryta pod nazwą „Natura 2000”. To jednak nie wszystko – w książce znalazła się również lista miejscowych pomników przyrody, opisane zostały gatunki chronione, gatunki łowne i inwazyjne gatunki obce. Na koniec autor publikacji kilka słów poświęca edukacji ekologicznej, zachęcając tym samym do refleksji nad odpowiedzialnością człowieka za zachowanie naturalnego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Jak mówi sam Bartosz Krąkowski, jeżeli chodzi o walory przyrodnicze, powiat gnieźnieński w istocie ma się czym pochwalić. – To, że mamy formy ochrony przyrody, takie jak parki krajobrazowe, rezerwaty, czy obszary „Natura 2000”, już o tym świadczy, że mamy tę cenną przyrodę, która już została objęta formą ochrony przyrody. Gdybyśmy nie mieli cennej przyrody, nie byłoby powołania tych form, które jakby zachowują to dla przyszłych pokoleń – podkreśla autor publikacji.
Prace nad książką trwały około pół roku. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że ogromną wartością tej publikacji są fotografie autorstwa samego Bartosza Krąkowskiego, ale również zaprzyjaźnionych osób, które wspierały pasjonata przyrody w tworzeniu tego wyjątkowego albumu: Kingi Delekty, Anny Frąckowiak, Artura Golisa, Marka Łechtańskiego, Aleksandry Krygier i Agaty Szczepanek. Zamieszczone w publikacji zdjęcia zostały wykonane nie tylko w ostatnim czasie, ale także na przestrzeni kilku lat wstecz.
Wydawcą albumu jest Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. – To jest pozycja, do której chyba powinien zajrzeć każdy, kto choć trochę pasjonuje się fauną i florą, każdy, kto chciałby zobaczyć jak wyglądają tereny zielone naszego powiatu, każdy, kto chciałby przenieść się wyobraźnią na te spokojne, zielone łąki, czy tereny leśne. Przecież ponad 13% powierzchni powiatu zajmują obszary prawnie chronione, także mamy się czym chwalić – mówi Tomasz Budasz, starosta powiatu gnieźnieńskiego. Publikacja zyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Spotkanie, promujące książkę Bartosza Krąkowskiego spotkało się z ogromnym zainteresowaniem osób, doceniających walory przyrodnicze naszego regionu. Autor w rozmowie z Lidią Łączny – dyrektorką Centrum Kultury „Scena To Dziwna”, w barwny sposób opowiedział zarówno o pracach nad książką, jak i tytułowych walorach przyrodniczych powiatu gnieźnieńskiego. Na koniec każda z osób, przybyłych na spotkanie, otrzymała bezpłatny egzemplarz albumu, który niewątpliwie zachęci do odbycia niejednej podróży ścieżkami powiatu gnieźnieńskiego.