Ochrona Środowiska
Ministerialny zastrzyk gotówki. Poważne środki dla Wrześni na geotermię i oczyszczalnię ścieków
Wrzesiński ratusz stał się miejscem podpisywania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umów z kilkoma polskimi samorządami. Z centralnych środków wsparte zostaną inwestycje samorządowe w geotermię oraz modernizację gospodarki wodno-ściekowej. Jednym z beneficjentów środków jest samorząd Wrześni. Poważne pieniądze zostaną tu wykorzystane do wykonania próbnego odwiertu geotermalnego oraz na zwiększenie przepustowości oczyszczalni.
Wraz z władzami NFOŚiGW, do Wrześni przybyła też Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. W tym mieście poinformowano, że w ramach programu „Udostępnianie Wód termalnych w Polsce”, środki finansowe otrzyma 7 polskich samorządów, w tym gmina Września. W tej gminie pierwsze badania geotermalne odbywały się już w latach 70-tych. – Przykład Wrześni pokazuje jak długa jest droga od planów do realizacji takich przedsięwzięć. Ten proces rzadko bywa kompletny bez wsparcia państwa – zauważyła ministra. – A my jesteśmy świadomi, że tego typu inwestycje trudno przeprowadzić samemu. Wiemy też, że źródła geotermalne w ujęciu krajowym nigdy nie będą kluczowym elementem systemu pozyskiwania ciepła, ale w ujęciu lokalnym mogą rozwiązywać istotne problemy. Mogą też pełnić wiele innych funkcji choćby w rolnictwie czy rozwoju atrakcji turystycznych jakimi są baseny geotermalne – dodała. Koszt próbnych odwiertów geotermalnych wynosi zazwyczaj około kilkunastu milionów złotych. Tu samorządy mogą liczyć na państwo. Wsparcie w tym zakresie otrzymają Gmina Września, Miasto Kalisz, Gmina Kazimierz Biskupi, Gmina Miasto Włocławek, Gmina Kruszwica, Gmina Barlinek i Gmina Police. Kolejne mają być miasta Szczecin i Myślibórz. Sama Września na geotermię otrzymała 11 mln złotych. Jeśli odwiert określi potencjał do wykorzystania gospodarczego ciepłej wody z ziemi, to wówczas spółka ciepłownicza może wystąpić do NFOŚiGW o wsparcie finansowe dla budowy ciepłowni geotermalnej.
Ale to nie koniec dobrych wieści dla poprawy środowiska w gminie Września. Aktualnie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w tym samorządzie realizuje wart 78 mln złotych projekt porządkowania gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Wrześni. Tutaj dofinansowanie ze środków centralnych wyniesie ponad 44 mln złotych. „Projekt zakłada modernizację i przebudowę oczyszczalni ścieków komunalnych w zakresie części biologicznej i mechanicznej oraz rozbudowę części osadowej. Modernizacja oczyszczalni, która obsługuje aglomerację Września, zwiększy jej przepustowość o blisko 40 proc. i usprawni proces oczyszczania ścieków. Ponadto zaplanowano wymianę ok. 2 km sieci wodociągowej, budowę trzech ujęć wody oraz wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi” – informuje NFOŚiGW. Kosztowna inwestycja ma być ukończona do końca 2027 roku.