Dzień otwarty w Izbie Pamięci i spacer z przewodnikiem
Burmistrz Trzemeszna zaprasza wszystkich zainteresowanych historią miasta i nie tylko do udziału w dwóch wydarzeniach zorganizowanych z okazji Święta Niepodległości już 9 listopada.
Od godz. 10 do 12 dla zwiedzających będzie otwarta Izba Pamięci im. Henryka Wrzeszczyńskiego w Niewolnie, ukazująca losy więźniów obozu Mauthausen-Gusen.
Pan Henryk jako polski nauczyciel muzyki został w 1940 roku aresztowany przez Niemców i osadzony najpierw w obozie w Szczeglinie, a później w obozach koncentracyjnych w Dachau i Mauthausen – Gusen. Z niewoli powrócił w maju 1945 roku. Dziełem życia Henryka Wrzeszczyńskiego było założenie w 1968 roku Izby Pamięci Narodowej w Niewolnie, której przez wiele lat był opiekunem. Na wystawie znalazły się pamiątki przywiezione przez H. Wrzeszczyńskiego z niewoli m.in. przedmioty wykonane przez więźniów, listy oraz zdjęcia zrobione po wkroczeniu wojsk amerykańskich do obozu. Z czasem zbiory powiększały się o rzeczy przekazywane przez innych współwięźniów z Mauthausen-Gusen. Do izby trafiały także eksponaty związane z historią Trzemeszna i inne pamiątki wojenne. 15 października 2009 roku Izba nabrała profesjonalnego wyglądu. Dzięki pomocy Muzeum Stutthof i Rady Pamięci w Warszawie powstała nowoczesna ekspozycja tematyczna, którą warto obejrzeć. Na zwiedzających w sobotę, 9 listopada będzie czekała Krystyna Giemza, córka założyciela Izby Pamięci. Zwiedzanie jest bezpłatne.
Również w sobotę, 9 listopada przewodnik miejski zaprasza wszystkich na mały spacer po Trzemesznie „Od Kosmowskiego do Kilińskiego”. Będzie to doskonała okazja do prezentacji nowych tablic turystycznych, jakie pojawiły się na placu Kosmowskiego i Kilińskiego. Skąd się wzięła nazwa Trzemeszno, jak wyglądała konfesja św. Wojciecha i jakie meble trafiły z Trzemeszna do muzeum w Krakowie. Na te i inne pytania odpowie Renata Pałucka. Zbiórka plac Kosmowskiego o godz. 15.