Gmina Kiszkowo
Dwadzieścia lat Stowarzyszenia Rehabilitacyjno-Kulturalnego „Słoneczny Promyk”
We wtorek, 19 listopada minęło 20 lat, od momentu, gdy swoją działalność rozpoczęło Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Kulturalne „Słoneczny Promyk” Kiszkowo. Jubileusz to nie tylko piękne wydarzenie, ale także czas na refleksję i podsumowanie osiągnięć oraz na wyznaczenie nowych celów i zadań. Dwadzieścia lat to z perspektywy organizacji pozarządowej ogromny wysiłek. Stowarzyszenie każdego dnia pracuje, aby być obecne w lokalnej społeczności i pomaga tym, którzy najbardziej tego potrzebują.
Jaka była historia kiszkowskiego „Promyka”? – Na pierwszym spotkaniu organizacyjnym zgromadziło się 35 osób – wspomina prezes Renata Domagalska: – Miało to miejsce 19 listopada 2004 r. Działaliśmy z potrzeby serca i chęci niesienia pomocy. Kluczową postacią był pan Eugeniusz Górniak, ówczesny prezes Stowarzyszenia Centrum Rehabilitacyjno – Kulturalnego Promyk w Gnieźnie, który zainicjował współpracę między stowarzyszeniami i wprowadził nas w zagadnienia pracy społecznej. Na pierwszym spotkaniu był także przedstawiciel władz samorządowych pan Tadeusz Bąkowski, wójt Gminy Kiszkowo, który nas wspierał i z biegiem lat stał się honorowym członkiem stowarzyszenia, a także pani Marzena Bałut, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z potrzeby serca i chęci niesienia pomocy utworzono stowarzyszenie.
W skład pierwszego zarządu weszli: prezes Renata Domagalska, Barbara Łuczak, Stanisława Majchrowicz, Genowefa Wojnowska, Zdzisław Odwrot, śp. Maria Koźlarek. W 2008 r. wybrano nowy zarząd pracujący do dzisiaj, w składzie: prezes Renata Domagalska, Anna Zeidler, Urszula Wolff, Teresa Maćków, Zdzisław Odwrot. Wybrany został organ kontrolny – komisja rewizyjna: Izabela Kawecka, Janina Roszak, Lidia Kotlińska. Po prowadzonej kilkuletniej działalności w 2011 roku uzyskano osobowość prawną, a w 2012 r. status organizacji pożytku publicznego, przyjmując nową nazwę: „Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Kulturalne Słoneczny Promyk Kiszkowo”. Obecnie Stowarzyszenie skupia 168 osób, głównie z terenu gminy Kiszkowo.
– Szczególne podziękowania kieruję do naszych drogich gości, a zwłaszcza do sponsorów, którzy niejednokrotnie wspierali naszą działalność. Wasza hojność i zaufanie pozwoliły nam realizować nasze cele i rozwijać nasze inicjatywy. Jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc, która przyczyniła się do wzbogacenia życia naszej społeczności – mówiła pani prezes. Stowarzyszenie oferuje wszechstronną pomoc prozdrowotną, w tym rehabilitację i promocję zdrowia. Posiada dobrze wyposażony gabinet rehabilitacyjny dostępny dla członków oraz mieszkańców gminy. Prowadzone są ćwiczenia ruchowe, udostępniany jest sprzęt do ćwiczeń ruchowych znajdujący się w pomieszczeniach Hali Widowiskowo-Sportowej w Kiszkowie oraz na zewnątrz budynku. Prowadzone są prelekcje nt. zdrowia i zdrowego trybu życia. Od 2018 r. funkcjonuje bezpłatna wypożyczalnia rowerów trójkołowych. W zakresie sportu i rekreacji organizowane są turnieje sportowe, olimpiady integracyjno-sportowe, wycieczki krajoznawcze oraz pikniki, promując zdrowy i aktywny styl życia. Stowarzyszenie to także działalność edukacyjna i kulturalna. Organizowane są warsztaty rękodzieła artystycznego, spotkania autorskie, kursy, szkolenia i inne wydarzenia okolicznościowo-integracyjne. To także działalność na rzecz rozwoju gminy Kiszkowo i aktywności jej mieszkańców poprzez realizacje projektów przy współpracy z Lokalną Grupą Rybacką 7 Ryb w Wągrowcu.
Życzenia z okazji jubileuszy złożył także wójt Gminy Kiszkowo Radosław Występski. – Możemy sobie przypomnieć, jak wyglądała nasza gmina 20 lat temu. Mniej więcej wtedy jako państwo wchodziliśmy do Unii Europejskiej. U nas nastąpił przewrót w zakresie pracy z ludźmi, którzy potrzebują samych siebie. Na naszej kiszkowskiej mapie pojawił się taki Słoneczny Promyk, który pokazał, jak można podejść do osób, które wymagają rehabilitacji, osób niepełnosprawnych, osób, które są nieco starsze. Stowarzyszenie pokazało, jak można wyjść z domu, jak można pięknie wspólnie spędzać czas, dbając o swoje zdrowie, dbając o swoje potrzeby ruchowe i kulturalne. Ten promyczek świeci nam do dzisiaj. Jako samorząd gminy Kiszkowo jesteśmy bardzo dumni i cieszymy się z tego, że jesteście., aby to 20-lecie było początkiem jeszcze czegoś piękniejszego – dodał wójt Gminy Kiszkowo.
Jubileusz uświetnił wspaniały występ artystów z Budzynia: Jakuba Herforta, zwycięzcy IX edycji telewizyjnego programu „Mam talent” i Małgosi Janiszewskiej, laureatki XXII Międzynarodowego Festiwalu MAGIA ITALIANA w Rimini.
Fot. UG Kiszkowo