Święto Plonów
Dożynki Gminne w Witkowie
Krzysztof Szoszorek, burmistrz Gminy i Miasta Witkowo wraz z księdzem Hubertem Nowakiem, proboszczem parafii św. Mikołaja zapraszają wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania przy biesiadnym stole. Dożynki są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolników, są wyrazem wdzięczności za ich codzienny trud. W naszej polskiej tradycji to czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony i ludziom – za ich zmagania.
Dożynki Gminne dla mieszkańców gminy i miasta Witkowo odbędą się już niebawem, bowiem w niedzielę, 18 sierpnia. Dlatego też przygotowania dożynkowe są już na bardzo zaawansowanym poziomie. Koła Gospodyń Wiejskich tworzą listę dań dla mieszkańców. Kotyliony dożynkowe, w kolorach nawiązujących do herbu Gminy i Miasta Witkowo, już są gotowe. Do ich tworzenia potrzebnych było pond 500 m wstążek i tasiemek! Wykonały je panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Małachowa Złych Miejsc.
Są już też wybrani dożynkowi starostowie. W tym roku, te wyjątkowe funkcje będą pełnili: Małgorzata Roszkowiak z Wiekowa oraz Marcin Szuba z Ćwierdzina.
Małgorzata Roszkowiak wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha w miejscowości Wiekowo. Gospodarstwo rolne przejęła po rodzicach męża: Tadeuszu i Danieli. W gospodarstwie prowadzona jest produkcja roślinna i zwierzęca. Bonitacyjnie to gleby w klasach od V do VI. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji bydła opasowego w ilości 43 sztuk. W strukturze zasiewów występują: pszenżyto, mieszanka zbożowa, żyto i kukurydza na zielonkę. Gospodarstwo posiada niezbędne maszyny do prowadzenia produkcji roślinnej i zwierzęcej. Sama o sobie mówi, że jest kobietą, która nie lubi nudy. W gospodarstwie zajmuje się karmieniem bydła, hodowlą kur i prowadzeniem domu. Piecze pyszne ciasta. Pani Małgorzata mówi, że dzisiaj, mając do dyspozycji wiele maszyn rolniczych, praca w gospodarstwie jest całkiem inna niż ta 15 – 20 lat temu. Maszyny i rozwój technologiczny upraszczają i przyspieszają wiele zadań, ale nadal jest to praca ciężka i wymagająca dużego zaangażowania. Jej hobby to uprawa i pielęgnacja kwiatów. Aby rośliny lepiej rosły, zarówno kwiaty, jak i warzywa (w tym szczególnie pomidory), ma swój ulubiony, sprawdzony sposób. Jest to „gnojówka z pokrzyw”. Pani Małgorzata dbając o swoje rośliny ma na uwadze dobro przyrody.
Marcin Szuba przejął gospodarstwo od rodziców w 2011 r. Od dziecka pomagał rodzicom w gospodarstwie. Próbował sił w innym zawodzie, ale to jednak rolnictwo jest tym, co chce robić w życiu. Ma żonę Weronikę i dwoje dzieci: Nadię i Adriana. W gospodarstwie hoduje bydło, ma 28 krów mlecznych, trochę jałówek, w sumie około 60 sztuk bydła. Współpracuje z mleczarnią w Strzałkowie. Czas, jaki musi poświęcić swoim, jak sam je nazywa, „krówkom”, determinuje sposób życia całej rodziny. Opieka nad zwierzętami wymaga samodyscypliny i konsekwencji. Stałe godziny karmienia i dojenia krów oraz uprawa roli, powodują, że pan Marcin nie ma zbyt wiele czasu wolnego na realizację swojej innej pasji, czyli jazdy na rowerze. Najchętniej jeździ po górach, ale na co dzień zadowala się przemierzaniem malowniczych okolic swojego domostwa. Wieczorami, wspólnie z dziećmi i żoną, spędzają czas na rodzinnych zabawach i grach.
Święto Plonów w Witkowie rozpocznie się o godz. 14. dziękczynną mszą świętą w miejscowym kościele. Następnie barwny korowód przejdzie na plac targowy, gdzie kontynuowany będzie dożynkowy obrzęd. Od godz. 16. przewidziana została część artystyczna, czyli m.in. występy Orkiestry Dętej Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Witkowie, Zespołu Tańca Ludowego „Gniezno”, Zespołu Śpiewaczy „My Młodzi”, a także Grupy „Bez Grosza”. O godzinie 18:45 wystąpi Kapela Podwórkowa „Z Kopyta”. Dożynkowe świętowanie zwieńczy wspólna zabawa taneczna przy muzyce serwowanej przez Zespół Muzyczny „Duet”. Oczywiście, nie zabraknie też atrakcji dodatkowych, tj. m.in. loterii fantowej, zawodów sportowych, wystawy sprzętu rolniczego oraz poczęstunku, przygotowanego przez panie z kół gospodyń wiejskich. W imieniu organizatorów – zapraszamy na dożynki do Witkowa!