Przejdź do treści głównej

Strzelno

40 lat minęło… Absolwenci „Matury 1986” znów razem w Strzelnie

 | 

Po czterech dekadach od zdania egzaminu dojrzałości absolwenci Liceum Ogólnokształcącego w Strzelnie spotkali się ponownie, by wspominać szkolne lata, oddać hołd zmarłym nauczycielom i kolegom oraz celebrować trwałość więzi, które przetrwały mimo upływu czasu.

W sobotę 20 czerwca w Restauracji Bankietowej w Strzelnie odbył się zjazd absolwentów rocznika „Matura 1986”. W wydarzeniu uczestniczyli: Piotr Barczak, Romualda Batkowska (Barczak), Arkadiusz Bukowski, Renata Chromińska (Łętowska), Lidia Cichoń (Wielińska), Dorota Czarnecka, Iwona Eriksson (Roszak), Dorota Górna (Badyna), Beata Górzyńska (Flenz), Lidia Jackowska (Głowicka), Bogumiła Kamińska, Grzegorz Kasprzyk, Elżbieta Kędzierska (Jankowska), Barbara Kozłowska, Renata Lessnau (Sieradzka), Małgorzata Lewandowska (Kędzierska), Beata Mańska (Waszak), Małgorzata Nadolna (Jabłońska), Roma Nowińska (Lange), Barbara Osajda (Płoska), Barbara Reinholz (Stube), Lidia Słowińska (Maćkowiak), Dorota Stube (Śmigielska), Anna Wańkowska (Szymańska), Ewa Wąsowska (Koźmińska), Żaneta Zając (Nowara) oraz Robert Zaród. Wśród zaproszonych gości znaleźli się nauczyciele: Maria Basińska, Aniela Bociańska oraz wychowawczyni klasy IV a Felicja Pałaszyńska.

Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą w Rotundzie św. Prokopa, którą w intencji uczestników oraz zmarłych nauczycieli i uczniów odprawił ks. Julian Wawrzyniak. Wspominano śp. Kazimierza Szkatulskiego, ówczesnego dyrektora LO, Zdzisława Miklaszewskiego, wychowawcę klasy IV b, a także nauczycieli: Stanisława Gzellę, Mariana Kasprzyka, Henryka Szypurę i Ludwika Zbytniewskiego, późniejszego dyrektora szkoły. W pamięci obecnych przywołano również zmarłych rówieśników: Karola Gucwę, Violettę Pastuch (Szymańską), Pawła Reinholza, Małgorzatę Starzycką (Gęsicką), Annę Szydzik (Kowalską) i Jacka Zbytniewskiego. Na ich grobach absolwenci zapalili znicze, oddając hołd tym, którzy odeszli.

W programie zjazdu znalazło się także zwiedzanie budynku Liceum Ogólnokształcącego. Uczestnicy mogli zobaczyć odnowione sale lekcyjne, korytarze oraz miejsca, które mimo upływu lat wciąż budzą żywe wspomnienia i emocje.

Centralnym punktem wydarzenia było spotkanie w sali biesiadnej. Absolwenci oraz zaproszeni nauczyciele wspominali szkolne lata, dzielili się historiami ze swojego życia, opowiadali o sukcesach, trudnościach i doświadczeniach zdobytych przez cztery dekady. Nie zabrakło wspólnych fotografii, które staną się cenną pamiątką jubileuszu. Atmosfera była niezwykle serdeczna, a rozmowy trwały długo po północy. Wielu uczestników podkreślało, że mimo upływu czasu wciąż czują się tak samo młodzi duchem, a powrót do przeszłości jest możliwy dzięki uśmiechom, wspomnieniom i życzliwym rozmowom.

Tegoroczne spotkanie było trzecim zjazdem absolwentów rocznika „Matura 1986”. Poprzednie odbyły się w 10. i 20. rocznicę zdawania matury. Uczestnicy zgodnie wyrazili nadzieję, że tradycja ta będzie kontynuowana, a kolejne jubileusze zgromadzą ich w równie licznym gronie.

Tagi