Środowisko
Zielony skwer to dopiero początek. Najważniejsze jest to, co pod ziemią

Opadów deszczu i śniegu mamy w ciągu roku bardzo mało. Klimat nasz od lat się zmienia, ale nie zmienia się wraz z nim infrastruktura miasta. Potrzebujemy więcej zieleni, zacienienia i wody. Tej ostatniej jest zdecydowanie za mało, a kiedy już się pojawia wraz z deszczem czy śniegiem, nie potrafimy jej „wyłapać” i zagospodarować. Ale to się właśnie zmienia.
Adaptacja do zmian klimatu w mieście to potrzeba chwili. W dobie susz, dużego nasłonecznienia, ciepłych i bezśnieżnych zim, przestrzeń w której żyjemy musi się zmieniać. To nie tylko tworzenie zielonych skwerów, które obniżają temperaturę miasta, ale i potrzeba zagospodarowania wody opadowej. Tej jest mało, a gdy się już pojawia, to często ma formę nawalną. Kanały burzowe taką wodę odprowadzają do oczyszczalni ścieków i nie ma z niej większego pożytku. Ale można deszczówkę zebrać i wykorzystać, np. do nawadniania miejskiej zieleni lub zasilania stawów, oczek wodnych i jezior. I tak się niebawem stanie w Gnieźnie. Urząd Miejski ogłosił właśnie przetarg na duży projekt związany z budową kanalizacji deszczowej w ulicach Jeziornej, Słomianka, Tumska i Łaskiego. Z tych betonowych przestrzeni woda będzie zbierana do systemu rur i odprowadzana do jeziora Jelonek i nowego zielonego skweru. Skrzyżowane ulic św. Wawrzyńca, Słomianka i Stromej zostanie odbetonowane. To właśnie tutaj, w miejscu dziś wyłączonym z ruchu samochodowego, powstanie nowy skwer z małą architekturą (ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci). Zostaną posadzone lipy oraz roślinność niska (jeżówka, turzyca, bodziszek, cis i dereń). Ponieważ nowy rurociąg z wymienionych wyżej ulic zostanie ułożony w jezdni, te zostaną odtworzone na nowo.

– Realizacja tego projektu przyczyni się do wielu korzyści. Po pierwsze, skuteczniejsze odprowadzanie wód opadowych zmniejszy ryzyko podtopień i zalania, szczególnie podczas długotrwałych opadów. Po drugie, ogród infiltrujący i zielony skwer poprawią jakość powietrza, zwiększą retencję wody i staną się miejscem wypoczynku dla mieszkańców. Po trzecie, zastosowanie rozwiązań z zakresu zielonych technologii wpisuje się w nowoczesne trendy zrównoważonego rozwoju i adaptacji do zmian klimatu – informuje Joanna Śmigielska, zastępczyni Prezydenta Miasta Gniezna. Całość prac budowlanych ma być ukończona do połowy listopada 2026 roku. Na realizację inwestycji miasto pozyskało środki europejskie w wysokości 6,2 mln złotych.
