Budżet obywatelski
Finał budżetu obywatelskiego 2025: coś dla harcerzy, czytelników, kotów i… entuzjastów inhalacji
Szybciej, niż to pierwotnie zakładano, policzono głosy oddane przez mieszkańców w Budżecie Obywatelskim Miasta Gniezna 2025. A była to naprawdę duża liczba! W tegorocznym głosowaniu udział wzięło aż 11,5 tysiąca gnieźnian, którzy oddali 21 189 głosów. To dwa raz więcej niż w poprzedniej edycji, co tylko uwidacznia, że zacięta walka o głosy na projekty, mobilizuje mieszkańców do zabawy w budżet partycypacyjny.
W tym roku, po ostatecznej weryfikacji wniosków, do boju o sympatię gnieźnian i ich pomoc w realizacji, wystartowało aż 17 projektów. Ich pomysłodawcy ubiegali się o głosy w dwóch kategoriach – projektów dużych, czyli droższych (najczęściej infrastrukturalnych) i projektów małych, najczęściej mających walory społeczne. Do rozdysponowania był okrągły milion złotych. 7 października, czyli wcześniej niż w harmonogramie, podano oficjalne wyniki głosowania. – To świadczy o tym, że obywatelska postawa cieszy się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy widzą możliwość swojego angażowania się w to, co dzieje się w mieście, i efekty tego widzimy w rezultatach głosowania – cieszy się Michał Powałowski, prezydent Gniezna. Włodarz miasta, podczas konferencji prasowej, ujawnił oficjalnie, jakie projekty będą wpisane do realizacji w przyszłorocznym budżecie miasta. W kategorii projektów dużych, zwyciężył pomysł Lidii Dickhardt-Stępniak, Anny Kamińskiej i Agnieszki Jaśkowiak, czyli budowa przy ul. Mickiewicza tężni solankowej, wraz z zagospodarowaniem skweru obok istniejącego stawku. Pojawić się tu mają niebawem: drewniana tężnia rozpylająca solankę, obłożona gałęziami tarniny oraz mała architektura: leżaki, ławki, kosze na śmieci, nowe lampy, nowe nawierzchnie spacerowe i zieleń. W tężnię będzie też wbudowany system głośników, który ma emitować odgłosy natury w postaci szumu wody i śpiewu ptaków. Planowany koszt inwestycji to 640 tys. złotych.
W kategorii projektów małych, realizowane będą trzy pomysły mieszkańców Gniezna, które zmieściły się w przewidzianym budżecie na ten cel. Są to: Remont siedziby Hufca ZHP Gniezno (koszt: 70 tys. zł), zakup 2025 nowych książek dla Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna (68 850 zł) i kastracja wraz z leczeniem bezdomnych kotów w Gnieźnie (60 800 zł). W pierwszym wspomnianym projekcie, środki zostaną skierowane do Hufca ZHP. Pomieszczenia zajmowane dziś przez harcerzy, uległy zniszczeniu, wskutek zalania ich w czasie majowej nawałnicy, która mocno dotknęła Gniezno. W ramach projektu zostaną naprawione ściany, wymienione podłogi, wyremontowana zostanie łazienka i zmodernizowana kuchnia. Natomiast pomysł zakupu książek wyszedł od przyjaciół i czytelników korzystających z oferty miejskiej książnicy. Ta nie ma środków na zakup oczekiwanej ilości nowości książkowych, więc to sami bywalcy tego miejsca postanowili zawalczyć o te środku. Jak widać – skutecznie. 2025 książek trafi do wszystkich placówek instytucji. Natomiast pomysł na kastrację i leczenie kotów, to humanitarny sposób na skuteczne ograniczenie populacji wolno żyjących kotów, których są w Gnieźnie tysiące, a które potrzebują zaopiekowania i troski. – Cieszy mnie to, że wnioskodawcy wykazali się dużą inwencją przy promowaniu swoich projektów. Każdy próbował na swój sposób dotrzeć do gnieźnian – podsumował tegoroczną edycję BOMG prezydent miasta.