Konstytucja 3 Maja
Radośnie, rodzinnie i z dumą dla naszej historii

Już mniej oficjalnie, a bardziej radośnie i rodzinnie obchodzono Święto Narodowe Trzeciego Maja w amfiteatrze Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Od godziny 16 rozpoczęła się „Królewska majówka”, czyli piknik z atrakcjami, a o godzinie 18 wyjątkowy koncert pod tytułem „Piosenki to…?”. W programie były niezapomniane utwory najwybitniejszych polskich twórców piosenki literackiej: Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory i Jonasza Kofty. Wystąpili: Jacek Wójcicki, Joanna Trzepiecińska, Olga Bończyk, Marcin Januszkiewicz, Krzysztof Szczepaniak oraz Kamila Najduk.
Po przedpołudniowych, oficjalnych obchodach trzeciomajowych, Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie zaprosiło na kontynuację patriotycznego świętowania. Było radośnie, rodzinnie i z dumą dla naszej historii. – Jest dużo zabawy, w tym kreatywne warsztaty dla dzieci. Przygotowaliśmy różne atrakcje, na przykład uwielbiany przez najmłodszych „dmuchaniec”, ale i nie zabrakło grilla, który „od zawsze” towarzyszy majówkom. Przy muzyce na żywo jesteśmy miejscem spotkań na zielonym terenie w centrum miasta. Jest zatem okazja na wspólne rozmowy, spotkania przy kawie lub herbacie, a panie z koła gospodyń wiejskich oferowały przepyszne ciasta – powiedziała Lidia Łączny, dyrektorka „eSTeDe”.

Zwieńczeniem „Królewskiej majówki” w „eSTeDe” był wyjątkowy koncert „Piosenki to…?”, w którym wystąpili artyści, którzy od lat zachwycają publiczność na scenach teatralnych i koncertowych. Na scenie amfiteatru „eSTeDe” pojawili się m.in. Jacek Wójcicki, Joanna Trzepiecińska, Olga Bończyk, Marcin Januszkiewicz, Krzysztof Szczepaniak, Kamila Najduk. Koncert poprowadził Andrzej Poniedzielski, jeden z najwybitniejszych polskich poetów i satyryków. Jego poczucie humoru, inteligencja i lekkość w prowadzeniu sprawiają, że każda jego obecność na scenie staje się niepowtarzalnym doświadczeniem. Publiczność, która po brzegi zapełniła amfiteatr, wysłuchała utworów autorstwa Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory i Jonasza Kofty. Jak powiedział jeden z wykonawców, te „piosenki, które nigdy się nie starzeją”. – Piosenka jest częścią kultury każdego narodu. Uznaliśmy, że przy obchodach tak wyjątkowych rocznic związanych z koronacją pierwszych królów polskich i naszą państwowością jest dobrze takie piosenki przedstawić. One nie są zbyt historyczne, są to zwykłe piosenki, ale przez dziesięciolecia, kiedy były one pisane, to tam są zaklęte nasze chcenia, niechcenia, pragnienia, wady, zalety… Nie jest to zbyt obciążone narodowym patosem; każdy jest w stanie się odnaleźć w tych piosenkach – mówił Andrzej Poniedzielski.

Obchodom Święta Narodowego Trzeciego Maja w Gnieźnie sprzyjała piękna pogoda, ale też można zauważyć (jak w całym kraju), że coraz chętniej okazujemy swój patriotyzm i dumę z bycia Polakami.