Z radością informujemy, że Aleksander Karwowski, dziennikarz naszego tygodnika oraz redaktor naczelny portalu „Przemian” ponownie został doceniony przez Jury Konkursu Wielkopolskiego i Lubuskiego Oddziału SDP i otrzymał wyróżnienie w Nagrodzie im. Wojciecha Dolaty, „za dziennikarstwo, które wyróżnia się szczególną rzetelnością i fachowością”.
To drugie wyróżnienie, w tej samej nagrodzie konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, otrzymane zaledwie po roku. W 2023 roku Aleksander Karwowski otrzymał je za serię reportaży o Wielkopolsce, które powstały w partnerstwie z Wielkopolską Organizacją Turystyczną. W najnowszej edycji konkursu uznaniem Jury stowarzyszenia cieszył się reportaż prasowy pt. „Gdy przestały kwitnąć palmy” oraz dwa reportaże telewizyjne z cyklu „Dźwięki mojego miasta”, pt. „Szpaki” i „Jazz”, które redaktor stworzył wraz z Jakubem Dzionkiem. Podczas uroczystej gali laudację na cześć wyróżnionego wygłosił dr Wiesław Kot, członek Jury oraz publicysta, wykładowca akademicki, krytyk filmowy i pisarz. „Aleksander Karwowski zdradza w swej pracy dziennikarskiej zacięcie archeologa, któremu nie wystarcza widzieć to, co na powierzchni. Domniemywa – jakże słusznie – że to wartościowe, istotne od lat pokrywa kurz niepamięci. Trzeba go tyle zetrzeć, pójść w głąb, znalezisko wydobyć i ujawnić w pełnym i zasłużonym blasku. Tu nie brakuje mu ani cierpliwości, ani inwencji. I kiedy opisze swoje trofeum na łamach, czytelnik, który przechodził tamtędy przez całe lata i nie miał pojęcia, po czym stąpa, teraz zamyśla się nad tekstem. „Kto by pomyślał – szepce do siebie. Kto by pomyślał…”.
Reportaż „Gdy przestały kwitnąć palmy” ukazał się na łamach wydania papierowego „Przemian na Szlaku Piastowskim”. To sentymentalna podróż w czasie do trudnych, ale udanych prób reaktywacji gnieźnieńskiej palmiarni, czego podjął się Włodzimierz Sokołowski. Mimo braku środków, podnosił z gruzów obiekty przy ul. Sobieskiego w Gnieźnie, rozwijał je doprowadzając skromnymi siłami do rozkwitu obiektu. Ten stał się nie tylko miejscem utrzymania i hodowli unikatowych roślin, ale rozwinął się do poziomu centrum edukacyjnego z ekspozycją zarówno flory jak i fauny. Niestety, po odejściu bohatera reportażu na emeryturę, palmiarnia została zapomniana przez władze miejskie i doprowadzona do stanu ruiny. Co podkreślono w materiale prasowym, pan Włodzimierz podejmując się reaktywacji palmiarni, kontynuował dzieło swojego ojca Edmunda, który jeszcze przed wojną palmiarnię założył i rozwinął.
Reportaże telewizyjne pt. „Jazz” i „Szpaki” ukazały się na platformie YouTube Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Powstały w ramach szerszego cyklu filmowego pt. „Dźwięki naszego miasta”, których częścią były warsztaty praktyczne z młodzieżą gnieźnieńskiego liceum. Wyróżnione przez Jury odcinki, to fragmenty z całości, która opowiada o narodzeniu środowisk różnych gatunków muzycznych w Gnieźnie – jazzu, muzyki rockowej, elektroniki i chóru „Szpaki”. To próba oddania pamięci tym z mieszkańców miasta, którzy mimo trudności realizowali swoje artystyczne pasje właśnie w Gnieźnie. W filmach „Jazz” i „Szpaki” wspominane są nazwiska, przywoływane archiwalne nagrania i zdjęcia. Bohaterowie filmów w pamięci wracają do lat minionych, by poznać pierwotność ich fascynacji. Seria miała swoją premierę podczas Festiwalu Filmowego Offeliada w 2022 roku. Olkowi gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych branżowych wyróżnień.