22 interwencje w Wielkopolsce
Ostrzeżenie drugiego stopnia odwołane
W województwie wielkopolskim został odwołany 2. stopień o intensywnym deszczu dla 20 powiatów (gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński). Obowiązujące ostrzeżenie 3. stopnia dla powiatu kępińskiego.
Mimo odwołanego ostrzeżenia 2. stopnia, decyzją wojewody dwóch przedstawicieli Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW Poznań, w tym zastępca dyrektora WBiZK Waldemar Paternoga, przedstawiciele KW PSP Poznań, 12. WBOT oraz Wód Polskich, udali się do gminy Odolanów w celu analizy sytuacji na miejscu. W trakcie wizji lokalnej dokonano oceny realnego zagrożenia i przygotowania do reagowania. W nawiązaniu do aktualnej prognozy pogody (odwołanie 2. stopnia ostrzeżeń IMGW) sytuacja jest stabilna i pod kontrolą. Oznacza to, że aktualnie nie ma bezpośredniego zagrożenia i należy śledzić komunikaty IMGW oraz służb.
Zasoby z wojewódzkiego magazynu przeciwpowodziowego zostały przetransportowane na południe województwa wielkopolskiego. Zapasy worków, folii i geowłókniny będą mogły zostać użyte przez samorządy do wzmacniania wałów, tak aby w zależności od rozwoju sytuacji, można było natychmiast użyć ich w działaniach przeciwpowodziowych.
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk wystosowała wniosek do ministra obrony narodowej o wydzielenie sił i środków Sił Zbrojnych RP do wsparcia administracji publicznej. Powołany zostanie Wojskowy Zespół Zadaniowy, a jutro 50 żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z samochodami ciężarowo-terenowymi uda się na południe Wielkopolski, gdzie będą wspierać samorządy oraz ich mieszkańców w działaniach prewencyjnych i przygotowaniach do zabezpieczenia obszarów objętych ostrzeżeniem.
W związku z sytuacją pogodową KW PSP Poznań odnotowała 22 interwencje, z czego 13 to lokalne podtopienia. Strażacy wspomagają również mieszkańców w napełnianiu worków oraz w ich dystrybucji do miejsc wymagających zabezpieczenia. Według danych z IMGW w Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego (120 cm) na rzece Barycz (Odolanów), gdzie stan wody wynosi 137 cm, z kolei na rzece Swędrnia (Dąbe) odnotowano przekroczenia stanu ostrzegawczego (220 cm), gdzie stan wody wynosi 226 cm.
Na Warcie do zbiornika Poraj oraz dalej do Jeziorska kilkucentymetrowe wahania w strefie stanów niskich. Na dopływach tego odcinka Warty stany wody w strefie niskich i średnich: przeważnie stabilne bądź z niewielkim wzrostem albo wahaniami. Na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko stany wody układają się w strefie niskich: na całej długości przeważnie stabilne, lokalnie kilkucentymetrowy wzrost bądź wahania. Na dopływach stany wody układają się głównie w strefie niskich albo średnich, jedynie na Kanale Mosińskim w Kościanie w dolnej wysokich: przeważnie stabilne, lokalnie niewielkie wahania bądź wzrost.W zlewni Prosny stany średnie lub niskie, na górnej Prośnie (Gorzów Śląski) i dopływach: Swędrni (Dębe) oraz Ołoboku (Ołobok) w wysokich: niemal w całej zlewni utrzymuje się tendencja wzrostowa stanów wody.