Kultura powiatowa
Rap, Ślymoki, Dni Kobiet, wspomnienie Jacka Kaczmarskiego, czyli marzec w „eSTeDe”

Marzec Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie rozpoczęło muzycznym akcentem. Pierwszego marca z cyklu Scena Młodych odbyła się druga edycja Rap Night, podczas której zaprezentowali się raperzy z Gniezna i okolic. Niedziela, 2 marca to występ znanej Kapeli Ślymoki z repertuarem utworów biesiadnych.
Jeśli marzec, to na pierwszy plan wysuwa się najbardziej znane w tym miesiącu święto, czyli Dzień Kobiet. W „eSTeDe” znacznie poszerzono formułę tego dnia, proponując paniom Dni Kobiet. – Obchody Dnia Kobiet trwają u nas znacznie dłużej. Zapraszamy wszystkich chętnych na wydarzenia towarzyszące – w programie m.in. spotkanie autorskie i panel poświęcony zdrowiu. Dni Kobiet rozpocznie wyjątkowe spotkanie autorskie. Już po raz kolejny Gniezno odwiedzi Marta Dzido, autorka „Frajdy” oraz powieści „Babie lato”. Proza Marty Dzido charakteryzuje się niezwykłą wnikliwością i czułością, którą pisarka obdarza kobiety i ich doświadczenia. Spotkanie odbędzie się już w środę, 5 marca o godzinie 18. Natomiast w czwartek (6 marca) skupimy się na zdrowiu podczas spotkania profilaktycznego „Równe babki dbają o zdrowie”. Zaprasza Szpital Pomnik Chrztu Polski – początek o godzinie 16. Weekend upłynie pod znakiem sztuki. Siódmego marca spotkamy się nie tylko przy herbacie, ale i przy dźwiękach muzyki. Na śmiałków czeka karaoke, czyli mikrofon i ulubiona piosenka do zaśpiewania. Rozpoczniemy już o godzinie 17. Święto kobiet, czyli 8 marca uczcimy z kolei monodramem w adaptacji Jolanty Juszkiewicz pod tytułem „Męża zbójczyni żona”, który pojawi się na deskach „eSTeDe” o godzinie 18 – zaprasza Lidia Łączny, dyrektorka Centrum Kultury Scena to dziwna”. Na wydarzenia 5.03. oraz 7.03. i 8.03. obowiązują bezpłatne zaproszenia, do odbioru w CK „eSTeDe”.
Wokół twórczości Jacka Kaczmarskiego – to następne marcowe wydarzenie w „eSTeDe”. – 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji – w „eSTeDe” uczcimy go 22 marca wernisażem malarstwa Krzysztofa Trzaski zatytułowanym „Obława 2025” oraz koncertem poezji śpiewanej w wykonaniu Grzegorza Tomczaka. Artyści spotkają się u nas, aby pochylić się nad twórczością barda Jacka Kaczmarskiego – dodaje Lidia Łączny. Początek recitalu o godz. 18.30 – obowiązują bezpłatne zaproszenia, do odbioru w CK „eSTeDe”.
Na kolejną wystawę zaprasza także Galeria Na Piętrze. 27 marca o godz. 17 Halyna Shakhova zaprezentuje swoją włóczkową „twórczość, która leczy duszę”. – Pani Halyna prowadzi zajęcia „Włóczkowe handmade” w „eSTeDe”. Od wielu lat szydełkowanie jest jej pasją. Jak sama mówi, jest to sposób na uspokojenie nerwów, oczyszczenie umysłu. Wystawa zatem ma „leczyć duszę”. Na wystawie będzie można zobaczyć różne formy wydzierganych dzieł: obrazy zwierząt, domowe dekoracje, kwiaty, serwetki i wiele, wiele więcej! Wstęp na wernisaż jak zawsze wolny – zaprasza dyrektor Lidia Łączny.