W poznańskim Teatrze Wielkim wręczono stypendia i nagrody przyznawane przez Marszałka Województwa Wielopolskiego. – „Był to moment, kiedy mogliśmy z bliska zobaczyć i usłyszeć, jak bogata jest wielkopolska kultura” – mówił podczas uroczystej gali Marek Woźniak. Grono 44 stypendystów i 12 laureatów nagród tworzy wszystko to, co nazywamy wielkopolską kulturą. Laureaci to prawdziwi pasjonaci, osoby wielu talentów, animatorzy zaangażowani w życie regionu. W tym gronie znalazł się nasz redakcyjny kolega Aleksander Karwowski, który w ramach przyznanego stypendium przygotuje specjalny historyczny e-book, ale tegoroczna odsłona święta wielkopolskiej kultury zwraca uwagę także na inne osoby związane z Gnieznem.
Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego przyznawane są od 2005 roku, a nagrody od 2002 roku i w świecie regionalnej kultury uznawane są za święto wszystkich tych, którzy pielęgnują tradycję, szeroko rozumianą kulturę, przy tym kochają Wielkopolskę i swoimi talentami pragną budować jej tożsamość i markę. Tegoroczna odsłona nagród i stypendiów była z kilku miar wyjątkowa. Przede wszystkim do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło aż 317 wniosków o przyznanie stypendium, a o nagrody – 64. Na wyróżnienia Samorząd Województwa Wielkopolskiego przygotował łącznie 600 tys. złotych. Wielkim wydarzeniem imprezy była uroczysta gala, której podniosłość wzniosło miejsce jej przeprowadzenia – Teatr Wielki w Poznaniu, który inauguruje swoją działalność po wielkim remoncie sceny głównej. W takim otoczeniu spotkali się laureaci stypendiów i nagród z całej wielkopolski. Z 317 wniosków stypendialnych uznanie Marszałka otrzymało 44. Z 64 wniosków o uhonorowanie nagrodą – 12. – Dziś jest taki moment, kiedy można z bliska zobaczyć i usłyszeć, jak bogata jest kultura w Wielkopolsce, jak wiele pomysłów i ciekawych projektów przygotowują nasi stypendyści i jak wielu mamy zasłużonych oraz godnych uhonorowania ludzi kultury. Przekazując środki finansowe, chcemy docenić pomysły i aktywność w dziedzinie kultury osób w różnym wieku – to artyści dopiero startujący, ale i tacy, którzy mają już jakiś dorobek – mówił podczas gali Marszałek Marek Woźniak i podkreślał, że kultura dla Samorządu Województwa jest jednym z filarów jego funkcjonowania. Co roku przeznacza się na nią 200 mln złotych – m.in. na stypendia i nagrody, wsparcie muzeów, teatrów, instytucji kultury.
Dzięki wsparciu twórców kultury Wielkopolska i jej mieszkańcy otrzymają m.in. przetłumaczony na język hebrajski tom wierszy poświęconych wielkopolskim Żydom, monografię festiwalu Blues Express w Zakrzewie, jazzowy album „Suita Wielkopolska”, film dokumentalny o potomkach powstańców wielkopolskich ale też odbędą się warsztaty tworzenia czepków Bamberek i zrekonstruowany zostanie proces wytwarzania mazanek, tradycyjnego instrumentu ludowego z Wielkopolski. Wśród nagrodzonych stypendium znalazł się nasz redakcyjny kolega Aleksander Karwowski, który przygotuje e-book pt. „Cho za Winkiel!”. – Historia Gniezna jest piękna i ciekawa, precyzyjnie opisana w wielu publikacjach. Ale chciałbym opowiedzieć o naszym mieście swojsko, prostym językiem i po gnieźnieńsku. Nie ma skuteczniejszej promocji miasta niż ciekawe historie o nim samych mieszkańców. Przecież Gniezno to też nasze bramy, podwórka, zaułki, bloki, opowieści babek, rodziców, a także nasze wspomnienia wydarzeń i zdarzeń. Przecież to równie ciekawe jak historia Wzgórza Lecha, ale nie ma tych opowieści w szerszej dystrybucji. A ja chcę zabrać Czytelników za winkiel, bo za winklem zawsze jest najciekawiej. Mam nadzieję, że po wydaniu tych ciekawostek o Gnieźnie, u paru z nas, umęczonych i zmęczonych niekiedy naszym miasteczkiem, znowu pojawi się jakaś iskra miłości do tych ulic i miejsc. Brudnych niekiedy, dziurawych i nieładnych, ale niosących jakieś wspomnienie i wartość. Warto się uśmiechnąć do Gniezna, to ono odwdzięczy się tym samym – mówi laureat nagrody stypendialnej, który od 2012 roku prowadzi bloga o historii Gniezna „Za winklem” (wcześniej „Pustostan”).
Stypendia Marszałka otrzymali też inni gnieźnianie. Dziennikarka, animatorka kultury i aktywistka społeczna Kamila Kasprzak-Bartkowiak przygotuje książkę pn. „Gnieźnieński Szlak Kobiet – przewodnik herstoryczny”, który opowie o życiu i aktywności ośmiu wybitnych gnieźnianek. Michał Karczewski, aktor gnieźnieńskiego Teatru Fredry wyda autorski zbiór opowiadań inspirowanych historiami ludzi i zwierząt z powiatu gnieźnieńskiego pt. „PSYchoza”. Bezpłatny audiobook zostanie opublikowany na platformie YouTube. Stypendysta chce w ten sposób wypowiedzieć się na rzecz dobrostanu zwierząt i wpłynąć na jego poprawę. Do tego grona należy z całą stanowczością dodać dr Annę Jabłońską, która choć jest mieszkanką Kielc, to dzięki stypendium przygotuje książkę, której tematem będzie historia klasztoru i szpitala zakonu bożogrobców w Gnieźnie. Historyczka z Gnieznem związana jest od lat 90-tych, kiedy zaczęła badania nad dziejami średniowiecza i nowożytności.