Święto Książki i Ludzi
Jubileusz 80-lecia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

To ważny czas dla Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. W tym roku gnieźnieńska książnica obchodzi 80 – lecie istnienia. Z tej okazji w sobotę, 10 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbyła się uroczysta gala, w trakcie której nie zabrakło wyróżnień i odznaczeń, życzeń i gratulacji, ale również wielu pozytywnych emocji, przede wszystkim radości i wzruszenia.
To najstarsza powojenna instytucja kultury w Gnieźnie. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna powstała 18 lutego 1945 roku. Nie były to łatwe czasy. Mimo to jej założyciele, na czele z Julianem Śmieleckim, mimo trudnych warunków, zdołali stworzyć miejsce, które przez kolejne dekady stało się centrum kultury i edukacji dla mieszkańców Gniezna. – Jeszcze Rosjanie nie wyszli z Gniezna. Była zima. Nic właściwie nie działało, a już grupa pasjonatów pod przewodnictwem Juliana Śmieleckiego organizowała bibliotekę. Już wtedy gromadzili się ludzie. I to właśnie ludzie stworzyli tę instytucję. Tę instytucję tworzyli ludzie przez kolejne lata; to są bibliotekarzy, pracowników czytelników, władz samorządowych, animatorów kultury. To jest ogromna historia, o której my w tym roku jubileuszu chcemy opowiadać i opowiadamy – mówił, otwierając jubileuszową galę, Piotr Wiśniewski, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. – Można by powiedzieć, że praca w bibliotece to jest sztafeta pokoleń. To, co my dzisiaj robimy jako bibliotekarze, to jest pokłosie tego, co robili nasi poprzednicy. Tak jak w sztafecie, przekazujemy sobie pałeczkę. I to jest w tym wszystkim najważniejsze – podkreślał.
Jednym z najbardziej poruszających momentów gali było odczytanie przez Monikę Wierżyńską „Ody do biblioteki”. Tekst ten, wzbogacony o prezentację złożoną z pamiątkowych zdjęć, nie tylko podsumowywał działalność instytucji, ale także podkreślał jej rolę jako miejsca krzewienia kultury. Przede wszystkim mówiono o – wspomnianej wcześniej przez dyrektora – sztafecie pokoleń. – W tej sztafecie pokoleń zmieniają się dekoracje, zmienia się polityczna i społeczna rzeczywistość, ale pałeczka, którą niesiemy i przekazujemy sobie w tej bibliotecznej sztafecie wciąż jest ta sama: jest nią książka, literatura, czytelnictwo, kultura, edukacja – mówiła Monika Wierżyńska. – Uniwersum każdej biblioteki do triada: książka – biblioteka – czytelnicy. Każde ogniwo tego trójkąta jest tak samo ważne. Bez czytelników biblioteka jest tylko magazynem książek. Bez książek, zwłaszcza nowych, biblioteka staje się zakurzonym muzeum. Zaś bez biblioteki w dzisiejszych realiach zdani jesteśmy na przestrzenie rynkowe i komercyjne. (…) Chcemy zapewnić, że biblioteczna sztafeta, która wystartowała 18 lutego 1945 roku, wciąż biegnie między regałami i mamy nadzieję, że w tym biegu nie ma mety, i że czeka nas przyszłość na miarę wspaniałych, przeszłych dokonań – podkreślała, dziękując wszystkim w imieniu całej społeczności bibliotecznej za minione 80 lat.
Podczas uroczystego spotkania w murach Miejskiego Ośrodka Kultury wielokrotnie podkreślano, że biblioteka to przede wszystkim ludzie – zarówno ci, którzy ją tworzą, jak i ci, którzy z niej korzystają. Dlatego też w trakcie wydarzenia Michał Powałowski, prezydent Gniezna wręczył wyróżnienia długoletnim pracownikom, którzy przez lata przyczyniali się do rozwoju gnieźnieńskiej książnicy: Medal Królewski otrzymała Ewa Jaworska, natomiast Medale Gnieźnieńskie wręczone zostały: Dorocie Błażejewskiej, Krystynie Dąbrowskiej, Alicji Twardowskiej i Tomaszowi Ławniczakowi. Z okazji jubileuszu prezydent przekazał także bibliotece voucher o wartości 10 000 zł na zakup nowości wydawniczych oraz kilka tysięcy zakładek do książek. Życzenia i gratulacje społeczności BPMG, obok prezydenta Michała Powałowskiego, złożyli także m.in. Tomasz Budasz – starosta powiatu gnieźnieńskiego, Dariusz Pilak – przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego i dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji, placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń. Galę uświetniła część artystyczna: na scenie wystąpili muzycy z Orkiestry Miłej Gnieznu oraz uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.
Jubileusz 80-lecia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna był nie tylko okazją do świętowania, ale także do refleksji nad jej znaczeniem. To miejsce, które przez dekady służyło mieszkańcom, promowało czytelnictwo i było przestrzenią spotkań ludzi z literaturą. Dzięki zaangażowaniu pracowników i wsparciu społeczności lokalnej biblioteka pozostaje ważnym punktem na kulturalnej mapie Gniezna.