Gniezno 2025
Trwają przygotowania do plenerowego widowiska historycznego

W Pierwszej Stolicy Polski szykowane jest wydarzenie, które ma przejść do historii (i to dosłownie!). Gniezno, kolebka polskiej państwowości, przygotowuje się do wyjątkowego, plenerowego widowiska historycznego, które odbędzie się już w sierpniu na tle monumentalnych zabytków tego prastarego grodu. Organizatorzy zapowiadają oprawę na najwyższym poziomie – z rozmachem i atmosferą, która ma przyprawić widzów o gęsią skórkę. O szczegółach poinformowano w piątek, 20 czerwca podczas briefingu prasowego.
W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli Michał Powałowski – prezydent Gniezna, Krystian Łyczak – przedstawiciel firmy LDS, Robert Czechowski – reżyser widowiska oraz Daniel Grupa – kompozytor. Opowiedzieli oni o przygotowaniach plenerowego widowiska historycznego, które odbędzie się pt. „Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego”.
Wydarzenie, które jest organizowane, by uczcić obchodzoną w tym roku rocznicę 1000 – lecia koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski, odbędzie się na placu świętego Wojciecha już 1, 2, 3 oraz 8, 9, 10 sierpnia. – To jeden z najważniejszych momentów w obchodach 1000 – lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Chcemy z jednej strony uczcić, a z drugiej strony przypomnieć historię Bolesława Chrobrego, jego koronacji – mówi prezydent Michał Powałowski. – W tej chwili skupiamy się na promocji tego wydarzenia. 17 czerwca, a więc w dniu śmierci Bolesława Chrobrego, pokazała się zapowiedź tego wydarzenia – film, który troszkę inspiruje, zaciekawia, ale też przenosi nas w tamte czasy i pokazuje też, że to będzie historia sprzed czasów Chrobrego, ale też w czasie panowania Chrobrego i po nim, więc przygotowany został taki rys historyczny, który będzie tutaj pokazany. Zakończenie tego filmu można traktować jako „puszczenie oka”, tak jak logo naszych obchodów milenijnych. Przygotowania trwają: videomappingu, pirotechniki, a także oprawy muzycznej; są też cały czas rekrutowani wolontariusze – informuje włodarz Gniezna.
Ci, którzy pracują bezpośrednio nad widowiskiem, zapowiadają że zamiast przewidywalnej lekcji historii widzowie przygotowywany jest spektakl emocji i refleksji, który ma poruszyć nie tylko miłośników dawnych dziejów. – Cały czas zastanawiamy się co to znaczy „dusza tego miejsca”. W scenariuszu i w zamyśle inscenizacyjnym będziemy się starali ją wydobywać z mroków historii. Przede wszystkim stawiamy na atrakcyjność widowiska, na odbicie się od wątków historycznych, ale nie odtwarzanie po raz setny rekonstrukcji koronacji Chrobrego, a przeprowadzenie swoistej impresji, odbitej od historii tak, żeby móc wejść w głowę młodych ludzi instrumentami na wskroś współczesnymi. Będą cyrkowcy, wojowie, rekonstruktorzy, tancerze, będzie śmierć, Chrobry, parada dusz. Będzie się działo bardzo dużo – mówi reżyser Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
Niezmiernie ważnym elementem widowiska będzie muzyka. – Moim marzeniem jest, żeby ta muzyka w pewien sposób przeniosła widzów w tamten czas, ale jednocześnie nie tak mocno widzów tam osadziła; żeby ta konotacja między tamtymi czasami, a dzisiejszymi również w muzyce miała miejsce – mówi kompozytor Daniel Grupa. – W tamtych czasach, czyli 1000 lat temu, królowały bębny i piszczałki, nie było fortepianów i instrumentów harmonicznych. Będzie bardzo mocno rytmicznie. Chciałbym też zbudować nastrój, więc sięgam po ludowe instrumenty, trochę zapożyczam je z krain, które były niedaleko nas. Chciałbym zaskoczyć widzów, dlatego serdecznie zapraszam: przyjdźcie i posłuchajcie – dodaje.
Jak zapewnia Krystian Łyczak – prezes firmy LDS, prace nad przygotowaniem widowiska idą pełną parą. – Na ten moment mamy wszystkie kluczowe elementy zabezpieczone i przygotowane. W tym momencie wytyczone są już daty prób i montaży w tym miejscu. De facto z pre-przygotowań mamy większość elementów zamkniętych, zostaje nam część realizacyjna widowiska, czyli ta najważniejsza i najbardziej skomplikowana. Jej wcześniej nie możemy wykonać, teren będziemy mieć dostępny na tydzień przed widowiskiem – informuje. – To na pewno będzie spektakularne widowisko. Pirotechnika, konie, bardzo dużo multimediów, potężne nagłośnienie, bębny. Będą ciarki na plecach – zapowiada.
Łączne w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia odbędzie się sześć widowisk z widownią na dwa tysiące osób na każdym, czyli łącznie w wydarzeniu weźmie udział dwanaście tysięcy widzów. Sprzedaż biletów na wydarzenie już ruszyła. Jak poinformowano, z 12 tysięcy przygotowanych wejściówek, zostało blisko 7 tysięcy. Bilety można zamawiać on – line (Widowisko historyczne bilety dostępne na eventim.pl) lub nabyć stacjonarnie w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Rzeźnickiej w Gnieźnie.