Gmina Gniezno
Podziękowania dla Agnieszki Ciesielskiej – Pawlak od Wójta Gminy Gniezno za całokształt pracy z młodzieżą

Wójt Gminy Gniezno Maria Suplicka podziękowała Agnieszce Ciesielskiej – Pawlak, za całokształt pracy z młodzieżą. Słowa uznania dotyczą głównie prowadzenia i rozwoju chóru Imo Pectore, który od 2009 roku funkcjonuje przy Szkole Podstawowej w Zdziechowie.
Agnieszka Ciesielska – Pawlak wraz ze społecznością Szkoły Podstawowej w Zdziechowie, zorganizowała też królewski koncert „I Król by się uśmiał – śpiewajmy radośnie w 1000. rocznicę koronacji pierwszych Królów Polski”. Podczas wydarzenia wystąpili: szkolny chór IMO PECTORE, Chór Mieszany Metrum oraz Zespół Śpiewaczy „My Młodzi”. Publiczność mogła wysłuchać muzyki dziecięcej, ludowej, klasycznej i oczywiście rozrywkowej. – Dzięki temu wyjątkowemu wydarzeniu Pani Agnieszka podzieliła się ze słuchaczami swoją pasją w niezwykle piękny i poruszający sposób. Dopracowała każdy szczegół i dzięki temu słuchacze mieli możliwość przeniesienia się w czasie, doświadczając królewskiej uczty w artystycznej atmosferze – powiedziała wójt Maria Suplicka.
Pani Agnieszka Ciesielska-Pawlak jest nauczycielem oraz dyrygentem chóralnym, dlatego jej założeniem od początku była promocja chóralistyki w szkole i w środowisku lokalnym. Na początku założyła zespół szkolno-gimnazjalny, jednak szybki rozwój zyskał dopiero dzięki pomocy i zaangażowaniu ówczesnej dyrektor Marii Nowak i wstąpieniu do Ogólnopolskiego Programu „Akademia Chóralna Śpiewająca Polska”, właśnie w 2009 roku. Wejście do programu umożliwiło prowadzenie zajęć w ilości czterech godzin tygodniowo. Trzeba było włożyć więc mnóstwo pracy w kształtowaniu głosu, wyobraźni i wrażliwości muzycznej dziecka. Dzięki projektowi chórzyści mają szansę koncertować w placówkach takich jak poznańska Akademia Muzyczna czy Filharmonia. Ponadto uczniowie biorą udział w widowiskach muzyczno-scenicznych jak np. „Historia Bożego Narodzenia” wg. Carla Orffa, projektach „Hasło Rota”, czy Narodowe Śpiewanie. – Warsztaty chóralne i rywalizacja podczas konkursów z innymi zespołami buduje więzi i wzajemne zaufanie. Dla dyrygentów program to wsparcie w postaci warsztatów chórmistrzowskich, możliwość koncertowania poza miejscem działania zespołu, jak również wymiana doświadczeń z innymi dyrygentami, a dzięki temu nieustanny rozwój – mówi Agnieszka Ciesielska – Pawlak.
Obecnie w starszej grupie chóralnej śpiewają dzieci od klasy 4 do 8. Największe sukcesy zespołu to zdobycie Grand Prix w VI Wielkopolskim Konkursie Chórów Szkolnych „Śpiewająca Wielkopolska” w 2017 r. w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz 2 Złote Dyplomy w 2018 i 2019 r. również w Poznaniu; wygranie Złotego Pasma w Konkursie Chórów Regionu Wielkopolski Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska w 2019 r. oraz koncert „Narodowe śpiewanie” w Filharmonii Kaliskiej w 2018 r.
Ponadto chór zaśpiewał podczas promocji habilitacyjnych i doktorskich Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza 2019 r. Chór również zaśpiewał podczas koncertu finałowego pt. „Witajcie w naszej bajce” regionu kujawsko-pomorskiego i Wielkopolski (Filharmonia Pomorska 2024) oraz podczas koncertu finałowego w Akademii Muzycznej w Poznaniu 2025 r. – Z ogromną dumą obserwuję Pani Agnieszki wieloletnie działania w chórze szkolnym IMO PECTORE. Jestem pełna podziwu i uznania dla tego, w jak przepiękny sposób udaje się jej dzielić pasją i zamiłowaniem do muzyki, uwrażliwiając dzieci i młodzież na piękno świata za pośrednictwem muzyki. Życzę powodzenia w osiąganiu dalszych sukcesów – podsumowała wójt Maria Suplicka.