Święto Pracy
W czynie społecznym upiększali Żydowo

Wzorem minionych lat, również i w tym roku Święto Pracy w Żydowie (gmina Czerniejewo) upłynęło pod hasłem czynu społecznego. Mieszkańcy i przyjaciele tej miejscowości ponownie zakasali rękawy i ruszyli do wspólnej pracy. Do akcji pn. „Upiększamy nasze Żydowo” tradycyjnie zaprosiło Towarzystwo Przyjaciół Żydowa.
Czyn społeczny dzisiaj znany jest przede wszystkim z książek, filmów, czy też wspomnień starszego pokolenia. Jak mówi jedna z współczesnych jego definicji, „czyn społeczny, ogłaszany w dni wolne przez zakłady pracy, placówki oświatowe, czy organizacje partyjne, sprowadzał się do nieodpłatnie – aczkolwiek przeważnie obowiązkowej – pracy na rzecz ogółu”. Przez jednych ceniony, przez innych wspominany jako „zło konieczne”, dzisiaj nie cieszy się nadzwyczajną popularnością. Okazuje się jednak, że zjawisko kojarzone przede wszystkim z czasami PRL-u, w niektórych miejscach jest wciąż żywe, a społeczeństwo nie ma żadnych oporów, by przynajmniej raz w roku, w dniu wolnym od pracy, zakasać rękawy i zrobić coś pożytecznego dla wspólnego dobra. Przy czym wszystko to odbywa się w towarzystwie wyśmienitych humorów i przyjaznej, niemalże rodzinnej atmosfery. Przykładem takiego społeczeństwa są mieszkańcy Żydowa, którzy rokrocznie „skrzykują się” w konkretnym miejscu, by uporządkować wybrany wcześniej teren.
Akcja „Upiększamy nasze Żydowo”, organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Żydowa, niegdyś odbywała się w różnych terminach, jednak od dobrych kilku lat mieszkańcy spotykają się regularnie – 1 maja. Z roku na rok w przedsięwzięcie włącza się coraz więcej osób: przede wszystkim mieszkańców Żydowa, ale nie tylko – wśród członków i sympatyków TPŻ są również osoby pochodzące spoza tej miejscowości. Te doroczne spotkania sprowadzają się do prac porządkowych, dzięki którym jest czysto, schludnie i przyjemnie.
W tym roku czyn społeczny odbywał się na terenie wokół miejscowego cmentarza, który został poddany uporządkowaniu i pielęgnacji. Ponadto utwardzony został pobliski parking. – W tym miejscu już wkrótce przeprowadzona zostanie rewitalizacja, dzięki której powstanie nowa przestrzeń rekreacyjna w naszej miejscowości. Po odbudowie zbiornika wodnego teren ten zyska zupełnie nowe oblicze i mamy nadzieję, że stanie się prawdziwą atrakcją – mówi Jacek Siwka, prezes Towarzystwa Przyjaciół Żydowa, dziękując przy okazji wszystkim, którzy w tym roku postanowili włączyć się we wspólne przedsięwzięcie.
Po wykonanej pracy mieszkańcy tradycyjnie wzięli udział w spotkaniu, by przy poczęstunku wspólnie podziwiać efekty pracy i powoli planować kolejny czyn społeczny, który odbędzie się już za rok.