Wspólnota Europejska
Polska przewodzi Radzie Unii Europejskiej, korzysta ze środków unijnych, ale flag wspólnoty w mieście prawie nie uświadczysz…
…chyba, że znajdziesz je na licznych tablicach informujących, że dana inwestycja, zakup czy program społeczny były współfinansowane ze środków wspólnotowych. Samorząd miejski bardzo chętnie sięga po hojne środki naznaczone flagą wspólnotową, ale flagi takiej nie mogliście zobaczyć przez lata np. przed gmachem magistratu, choć ostatecznie ma się to zmienić. Tylko do I półrocza 2019 r. Gniezno otrzymało blisko 800 mln złotych w ramach polityki spójności.
O tym, że władze miejskie, w przeciwieństwie do władz powiatowych, nie epatują przesadnie symbolicznym manifestowaniem przynależnością Polski do Unii Europejskiej, pisaliśmy już w „Przemianach” w 2021 roku: „Zmodernizowana okolica Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, w którym urzędują władze gminnego samorządu, niemal cała jest efektem środków unijnych. Z Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego przed dworcem PKP część pasażerów przesiada się na rowery miejskie, a część do nowoczesnych autobusów Solaris. Na perony dworca zajeżdżają pociągi Elf z bydgoskiej PESY, które w barwach województwa komunikują gnieźnian po całej Wielkopolsce. Dziś mieszkańcy są już przyzwyczajeni do zmian, które zachodziły tu w ostatnich latach, jednak bez środków unijnych to wszystko nie miałoby szans powstać tylko ze środków samorządowych. Mimo to, przed Urzędem Miejskim nie powiewa ani jedna unijna flaga. Są za to trzy flagi – Polski” – pisaliśmy wtedy w wydaniu papierowym gazety. Pytaliśmy wówczas magistrat – dlaczego przed tym gmachem użyteczności publicznej nie ma flagi Wspólnoty Europejskiej, jednak odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Rzeczniczka magistratu poinformowała jedynie, że nie jest w najbliższym czasie przewidziane wciągnięcie takiej flagi na maszt. „Ewentualnych modyfikacji w tym zakresie można spodziewać się dopiero wówczas, kiedy wejdzie w życie – ustawa ws. flagi narodowej i państwowej” – padła zaskakująca odpowiedź. O co chodziło? Tego nie wyjaśniono. Projekt ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej odnosił się do flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a nie flagi europejskiej, która jest symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym symbolicznym znaczeniu. W zaprezentowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekcie zmian w ustawie, widniał tylko zapis o pierwszeństwie flagi RP przed innymi flagami, ale nie zmienia on nic w kontekście wywieszania flag, tylko ich kolejności na masztach. Starostwo Powiatowe w Gnieźnie i szereg instytucji w kraju takiego problemu nie miały i nie mają i flagi wspólnoty powiewają przed nimi od lat.
Po 3,5 roku do tematu powrócił Tomasz Dzionek, miejski radny. Zauważył on, że mimo objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, nie jest ona w żaden sposób zaakcentowana. Ba! Flag unijnych nie ma dalej przed budynkiem Urzędu Miejskiego i przed Starym Ratuszem (wyremontowanym m.in. za środki europejskie). Symbolicznie w tym kontekście wygląda Rondo Europejskie na skrzyżowaniu ulic Wrzesińskiej i Kostrzewskiego. Europejskie jest tylko z nazwy, bowiem od lat powiewa na nim tylko jedna flaga – Polska. W swojej interpelacji do prezydenta Gniezna radny zaapelował o wywieszenie flag wspólnotowych przed Urzędem Miejskim, Starym Ratuszem i na Rondzie Europejskim. „Nasze miasto permanentnie korzysta ze środków unijnych otrzymywanych na realizacje szeregu inwestycji i się tym szczyci” – zauważył w dokumencie T. Dzionek. Podkreślił on, że w tym kontekście wywieszenie flag jest „konieczne i wręcz obowiązkowe”. Jak podaje GUS – tylko do I półrocza 2019 roku samorząd Gniezna otrzymał 796,8 mln złotych z polityki spójności. W nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027, Gniezno i dziewięć sąsiednich gmin, działających w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), mają do dyspozycji prawie 15 mln euro na realizację wspólnych projektów. Wielkopolska jako region skorzystała z ponad 70 mld zł z funduszy unijnych od 2004 roku, co przyczyniło się do realizacji wielu inwestycji w różnych dziedzinach życia, takich jak transport, edukacja czy usługi społeczne.
Radnemu odpowiedział niedawno Michał Powałowski, prezydent Gniezna. Flaga Unii Europejskiej ma pojawić się przed Urzędem Miejskim po zdemontowaniu choinki. „Na masztach przy Starym Ratuszu flagi są zawieszane w okazji świąt państwowych lub innych uroczystości. Zasadniczo instaluje się tam flagi biało-czerwone. Maszt na Rondzie Europejskim został zakupiony ze środków programu >>Pod białoczerwoną<<, którego rekomendacją jest propagowanie barw biało-czerwonych” – zaznaczył w piśmie.