Przed 106. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego
W dniach 27-28 grudnia gnieźnianie świętować będą rocznicę wybuchu narodowego zrywu, który wypędził z regionu nieprzyjaciela i przyniósł mu wolność. To okazja do złożenia hołdu tym, którzy nie zawahali się podjąć ryzykownego działania i narazić własnego życia. Oto oficjalny plan obchodów rocznicowych.
Mija już 106 lat od kiedy gnieźnianie postanowili nie czekać na moment, aż ktoś ich wyzwoli z niemieckiego panowania i postanowili zorganizować się i ruszyć na pruskie koszary. Ciąg wydarzeń, który nie obył się niestety bez ofiar po stronie polskiej, doprowadził do chwil na które czekało tysiące mieszkańców naszego miasta. Powalono pomniki ciemiężców, zrzucono ich flagi, a na maszty wciągnięto czerwone proporce z białym orłem pośrodku. Gniezno było wolną częścią Rzeczypospolitej. Z okazji tego wydarzenia władze miasta i Miejskiego Ośrodka Kultury przygotowały dwudniowe uroczystości, które zaczną się w piątek 27 grudnia. Tego dnia dłużej będzie funkcjonować Dom Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu (w godz. 14-20). – Zapraszamy tutaj szczególnie rodziny z dziećmi – mówi Michał Powałowski, prezydent Gniezna, przedstawiając plan uroczystości. Tego samego dnia, w MOK zaprezentuje się Teatr Usta Usta Republika z Poznania ze spektaklem „Zryw”. Sobota 28 grudnia to także specjalny dzień w Domu Powstańca Wielkopolskiego, połączony z okolicznościowymi warsztatami (godz. 10-18), ale też uroczysta Sesja Rady Miasta Gniezna (godz. 15). – Na tym wydarzeniu, druh Aleksander Sekulski oficjalnie otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gniezna – dodaje prezydent. O godz. 17 władze i mieszkańcy spotkają się na Akropolu Bohaterów na cmentarzu św. Piotra, gdzie odbędzie się złożenie kwiatów i zniczy przez delegacje. Ostatnim akcentem uroczystości, o godzinie 18 w katedrze, będzie specjalna Msza Święta.
Osobne zaproszenie dla mieszkańców, by włączyli się we wspólne świętowanie, składa Dariusz Pilak, dyrektor MOK. Zaprasza on na wyjątkowy piątkowy spektakl teatru z Poznania. – Warto przyjść, bo jest to pewna inspiracja pokazująca od innej strony jak można podejść do Powstania Wielkopolskiego i jak można je propagować. Wspieramy takie inicjatywy, bo spektakl „Zryw” zebrał do tej pory bardzo dobre opinie i przyszedł ten moment, by i gnieźnieńska publiczność zapoznała się z nim – zachęca D. Pilak. Dyrektor ośrodka zaprasza też do odwiedzenia w rocznicowych dniach Domu Powstańca Wielkopolskiego. Można do niego wejść od strony dziedzińca Starego Ratusza, od ul. Rzeźnickiej. Oferuje on nie tylko wystawę stałą, ale też czasową, związaną z digitalizacją przedwojennych numerów gazety „Lech”. – Dzięki państwu Suwalskim pisma te są dostępne w internecie i zostały przekazane do Archiwum Państwowego. Na bazie tych gazet przygotowaliśmy smaczki o Gnieźnie i osoby interesujące się miastem w dobie powstania mogą skorzystać z tej oferty – dodaje dyrektor MOK.