Kwesta na gnieźnieńskich cmentarzach
Zbierali pieniądze na renowację nagrobków osób zasłużonych
Tradycyjnie, jak co roku, 31 października na gnieźnieńskich cmentarzach prowadzona była kwesta, organizowana przez Stowarzyszenie Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie i Radę Miasta Gniezna. Między innymi samorządowcy, urzędnicy, uczniowie, społecznicy i dziennikarze zbierali pieniądze na renowację nagrobków osób zasłużonych dla miasta.
To wieloletnia tradycja, której początek sięga 2003 roku. Wtedy to właśnie narodziła się myśl, by podjąć działania w celu ratowania nagrobków zasłużonych gnieźnian. By zniszczone, często zapominane, nagrobki mogły odzyskać dawny blask, potrzebne było finansowe wsparcie. Tak powstał pomysł o zorganizowaniu kwesty. Jego autorem był Robert Gaweł. Od tamtego czasu każdego roku w przeddzień Wszystkich Świętych, czyli 31 października, na gnieźnieńskich cmentarzach prowadzone są zbiórki pieniędzy. Zebrane pieniądze przeznaczane są na renowację nagrobków osób zasłużonych dla Gniezna. – Do tej pory, dzięki corocznej akcji, udało się odrestaurować siedemnaście takich nagrobków: dwa na cmentarzu św. Wawrzyńca, pięć na cmentarzu św. Trójcy, pozostałe – na cmentarzu św. Piotra. To są takie groby, które są zaniedbane, ponieważ nie wszyscy mają na przykład rodzinę, która mogłaby o ten grób zadbać – mówi Jan Wesołowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie i dodaje, że każdy z odnowionych grobów posiada stosowną tabliczkę, informującą że odrestaurowanie nagrobka było możliwe dzięki organizowanej kweście. Do tej pory z pieniędzy zabranych podczas kwest udało się odrestaurować m.in. nagrobki Józefa Tyca, Tomasza Wincentego Rzepy, Bogdana Szałkowskiego, czy Jana Birgfellnera. Od kilku lat trwają prace naprawcze przy grobowcu rodziny Lange – na ten cel szczegółowy zbierane były datki w tym roku.
W rolę wolontariuszy wcielają się m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, urzędnicy, ludzie kultury, społecznicy, przedsiębiorcy, uczniowie i dziennikarze – tych osób z roku na rok przybywa, przybywa też ofiarodawców. Z roku na rok wzrasta bowiem również wysokość zebranych datków. Pierwsze kwesty kończyły się zbiórką na poziomie 3 – 4 tys. zł. W ostatnich latach kwota ta wzrosła do poziomu 7 – 8 tys. zł. To dobry wynik, biorąc pod uwagę, że wolontariusze zbierają pieniądze tylko w jeden dzień, w godzinach od 10 do 16. O tym, ile udało się zebrać środków w tym roku, organizatorzy mają poinformować jeszcze w pierwszym tygodniu listopada.
Zaproszenie do udziału w tegorocznej kweście skierowane zostało także do naszej redakcji. Tygodnik Przemiany na Szlaku Piastowskim i portal przemiany.net reprezentowała redaktor Kinga Strzelec.