Parowozownia
Spółka PKP odmraża projekty komercyjne. Czy to szansa dla uratowania parowozowni?
X-City to deweloperska spółka wchodząca w skład PKP S.A. To właśnie ten podmiot w 2017 roku realizował w Gnieźnie szeroko reklamowane warsztaty urbanistyczne, które miały wytyczyć kierunek dla rozwoju, i tym samym – uratowania gnieźnieńskiej parowozowni. Przez pięć dni urbaniści, architekci, specjaliści, władze miejskie, przedstawiciele spółek PKP oraz mieszkańcy miasta, debatowali nad kształtem parowozowni, oraz terenów pokolejowych ciągnących się do ulicy Pod Trzema Mostami. Wydawało się wówczas, że kolejarska spółka X-City, chce jak najszybciej zagospodarować niszczejące tereny. Ale od tego czasu minęło ponad 7 lat…
Jak donoszą media związane z komercyjnymi rynkami nieruchomości, spółka X-City, która przez ostatnie lata nie wykazywała prawie żadnej aktywności na tych rynkach, odmraża swoje projekty w Warszawie, Gdyni i Mińsku Mazowieckim. W portfolio spółki należącej do polskiej kolei, znajduje się też gnieźnieńska parowozownia. To jeden z 9 najważniejszych komercyjnych projektów wymienianych przez firmę. Jego obecny status na stronie internetowej to „planowany”, a funkcje przeznaczenia określono jako mieszkaniowe, logistyczne oraz komercyjne z usługami kultury. „Teren inwestycyjny o powierzchni około 20 ha położony w centrum Gniezna przy ulicy Składowej. Nieruchomość objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego z przeznaczeniem na funkcje usługowe, mieszkaniowe oraz magazynowe. Przestrzeń usługowa została zaplanowana na części centrotwórczej na której znajduje się zabytkowa parowozownia. Część mieszkaniowa przewidziana jest w części środkowej. Ostatnia strefa przeznaczona jest pod magazyny” – charakteryzuje ten teren X-City na swojej stronie internetowej. Łącznie w ofercie znajduje się 20 hektarów terenów między północą i południem Gniezna.
Jak informuje fachowy serwis PropertyNews, opierając się na tekście w Pulsie Biznesu, X-City, po zmianie zarządu, zabiera się za reaktywację działalności deweloperskiej na rynku biurowców. Kilka dni temu spółki z Grupy PKP – PKP S.A. i Xcity Investment – oraz z Grupy Ghelamco, wznowiły współpracę, której efektem będzie nowy dworzec kolejowy Warszawa Gdańska oraz zespół czterech wielofunkcyjnych budynków komercyjnych o szacowanej łącznej powierzchni ok. 100 tys. m kw. Jak informuje w komunikacie PKP S.A.: „Grupa PKP powraca do realizowania projektów deweloperskich, które przed laty zostały zawieszone. Głównym celem takich inwestycji jest tworzenie nowoczesnych, funkcjonalnych przestrzeni miejskich, łączących np. funkcje biznesowe z kolejowymi. Pozwala to na optymalne wykorzystanie potencjału należących do PKP S.A. gruntów”. Czy to szansa na „odmrożenie” także tematu parowozowni i jej komercjalnego zagospodarowania? W tej sprawie zgłosiliśmy się z pytaniami do X-City. Czekamy na odpowiedź.