Centrum Kultury „Scena to dziwna”
Koncertowy wrzesień w „eSTeDe”
Bluesowo, rockowo, klasycznie. Wrzesień w CK „eSTeDe” upłynie pod znakiem koncertów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.
We wrześniu tradycyjnie czeka melomanów Gnieźnieński Dzień Bluesa. W ramach corocznego święta fanów gitarowych brzmień do Pierwszej Stolicy zawita jeden z czołowych projektów Leszka Windera – Śląska Grupa Bluesowa. Zespół zagra dla gnieźnian już 19 września o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna”.
Śląska Grupa Bluesowa
To legenda sceny bluesowej i rockowej. Zespół uznawany za głównego przedstawiciela śląskiego bluesa, prezentuje unikalne brzmienie i sposób grania lat 70. W składzie znaleźli się wielokrotni laureaci muzycznych rankingów, muzycy z olbrzymim dorobkiem, którzy koncertowali i nagrywali z między innymi: Ryszardem Riedlem, Ryszardem Skibińskim, Tadeuszem Nalepą, Janem i Józefem Skrzekami, Martyną Jakubowicz, Elżbietą Mielczarek, Zbigniewem Hołdysem czy zespołami Krzak, Dżem, Kasa Chorych. Na koncercie zagrają: Leszek Winder (gitara), Agnieszka Łapka (śpiew), Krzysztof Głuch (piano), Michał Kielak (harmonijki), Mirosław Rzepa (gitara basowa), Max Ziobro (perkusja). Bezpłatne zaproszenia na wydarzenie można odbierać w sekretariacie CK eSTeDe (pn.-pt. w godz. 8.00-16.00).
Wibrafonowe melodie
W tym miesiącu odbędzie się także kolejny koncert w ramach „Sceny Młodych”. 21 września o godz. 18.00 recital wibrafonowy zagra Paulina Andrzejak – perkusistka, studentka niemieckiej uczelni Musikhochschule Lübeck w klasie prof. Johannesa Fischera oraz od 2023 roku etatowa solistka Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Licencjat ukończyła na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczyła się pod okiem wybitnej marimbistki prof. Katarzyny Myćki. Ukończyła PSM I stopnia w Gnieźnie, gdzie miała miejsce jej inicjacja w świat instrumentów perkusyjnych. Jako muzyk orkiestrowy występowała w czołowych salach koncertowych Europy, m. in. NFM Wrocław, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, czy też prestiżowej Filharmonii Berlińskiej. Dwukrotna uczestniczka International Lutoslawski Youth Orchestra, zrzeszającej najzdolniejszych młodych muzyków z Europy i reszty świata. Laureatka stypendium Yamaha Music Foundation Europe, Bractwa Bankowego w Lubece oraz Deutschland-Stipendium dla najbardziej obiecujących studentów zagranicznych. Dla tej młodej artystki najważniejsze jest propagowanie duchowej wartości muzyki i wpływanie za jej pośrednictwem na świat.
Rockowa sprawność
Przed nami także finał projektu „Kultural(nie)pełnosprawni”. Koncert podsumowujący odbędzie się 27 września o godz. 17.00, a gwiazdą wieczoru będzie zespół Na Górze. To grupa, która od 1994 roku bezkompromisowo pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami. Sama siebie określa jako mieszanka wybuchowa. W jej skład wchodzą osoby, które przez wyrozumiałe społeczeństwo są uznawane za niepełnosprawne. Obok nich, równorzędnie występują muzycy traktowani przez powierzchowne społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się do nich. Twierdzą, że z tzw. „średniej” wynika, że są ekipą „półsprawną”. To, co gra Na Górze, niektórzy określają jako punk and roll, inni jako neo punk, czy art punk. Samej grupie najbardziej podoba się bezpretensjonalne określenie „piosenkowy punk”. W 2019 roku zespół wystąpił w programie „Mam Talent!” docierając do półfinału. Grupa grała m.in. jako supporty zespołów: Hey, Kult, Armia, VooVoo. Zespół wydał siedem płyt. Wystąpili na nich m.in.: Czesław Mozil, Kayah, Renata Przemyk, Grabaż (Strachy Na Lachy, Pidżama Porno), Jacek Budyń Szymkiewicz (Pogodno), Alek Korecki (Tilt), Dawid Portasz (Jafia). Koncert odbędzie się w amfiteatrze „eSTeDe”.
Grafika: CK „eSTeDe”
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.