Zdrowie
Profilaktyka blisko nas, bo „zdrowie to nie żart”

1 kwietnia, czyli w zwyczajowy prima aprilis, na ulicach centrum miasta można było spotkać pracowników gnieźnieńskiego szpitala, jednak nie byli oni skłonni do robieni kawałów, choć do mieszkańców podchodzili z uśmiechem. Dyrektor lecznicy wraz z zespołem przekonywał gnieźnian, że zdrowie to nie żart i zachęcał do dokonywania badań profilaktycznych.
W marcu gnieźnieński Szpital Pomnik Chrztu Polski rozpoczął akcję społeczną „Królewskie zdrowie na 1000 sposobów”, która włącza się w obchody roku 1000-lecia koronacji pierwszych polskich królów. – Postanowiliśmy, że wręczymy gnieźnianom vouchery na tysiąc różnego rodzaju badań profilaktycznych – mówi o programie Filip Waligóra, dyrektor szpitala. 1 kwietnia odbyła się kolejna odsłona akcji. Od rana ulicami miasta, wraz z dyrektorem, przechadzali się pracownicy lecznicy, którzy zachęcali mieszkańców Gniezna do przeprowadzania badań profilaktycznych, wręczając im vouchery na bezpłatne badania: PSA, mammografię, hemoglobinę glikowaną, lipidogram oraz glukozę. – Dziś, z okazji 1 kwietnia wymyśliliśmy hasło „zdrowie to nie żart!”. To dobra okazja by przejść się po Gnieźnie i rozdać vouchery – mówił w trakcie akcji dyrektor szpitala. Jak dodał, odzew wśród napotkanych mieszkańców był bardzo pozytywny. – Jednak to, co niepokoi, kiedy informujemy mieszkańców, że badania są bezpłatne, to część z nich z trudem w to wierzy, a poza tym sporo osób podchodzi także z nieufnością do samego tematu badań. To jest problemem w całym kraju. Kwestia profilaktyki zdrowotnej jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Im szybciej wykryty problem, tym wyższa szansa na całkowite wyzdrowienie – podkreśla Filip Waligóra.
Jak zapewnia dyrektor szpitala, lecznica wraz ze swoim zespołem będzie przeprowadzać kolejne akcje społeczne, które mają zwrócić uwagę gnieźnianom na poprawienie swojego zdrowia. – Mamy bardzo pomysłowy zespół, który nie zamyka się w swoich gabinetach i salach, ale chętnie wychodzi do mieszkańców i między mieszkańców, by porozmawiać z nimi o zdrowiu i jakości życia, która z niego wynika – dodał dyrektor.