Promocja i turystyka
Ponad siedem milionów zł dofinansowania na turystykę i promocję Pierwszej Stolicy Polski

Ponad siedem milionów złotych dofinansowania przeznaczył Samorząd Województwa Wielkopolskiego na projekty rozwoju turystyki w Gnieźnie i promocję miasta. Decyzja o przyznaniu dofinansowania zapadła w miniony piątek. Jak zapowiada prezydent Michał Powałowski, prace rozpoczną się już wkrótce.
Prawie rok temu składaliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o nowy projekt związany z promocją przede wszystkim turystyczną naszego miasta. Projekt dotyczy zarówno obchodów 1000-lecia koronacji królewskiej w Gnieźnie, jak i rozbudowy, i promocji Traktu Królewskiego. Całkowita wartość projektu to 9 188 099,98 złotych, z czego dofinansowanie wynosi 7 350 479,98 złotych. Bardzo cieszy mnie przyznanie środków od Samorządu Województwa Wielkopolskiego, na czele z marszałkiem Markiem Woźniakiem na projekt turystyczny, jakiego w Polsce, a z pewnością w Gnieźnie jeszcze nie było. Dzięki temu wsparciu w Pierwszej Stolicy Polski zostaną trwałe pamiątki po naszym wielkim jubileuszu Gniezno 2025, ale to nie tylko – informuje prezydent Michał Powałowski.
Pomnik Mieszka I i Dąbrówki – uzupełnienie historycznego Traktu Królewskiego
W ramach rozbudowy Traktu planowana jest budowa wyjątkowego pomnika przedstawiającego księcia Mieszka I oraz jego żonę Dąbrówkę, rodziców Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. Pomnik ukaże te postaci w analogicznej formie do istniejących już figur na Trakcie Królewskim, tworząc spójną i edukacyjną całość. Co istotne, figura Dąbrówki zostanie przedstawiona w ciąży, co ma podkreślić jej kluczową rolę w historii Polski i regionu, jako matki pierwszego króla. Taki symboliczny gest ma służyć również promocji roli kobiet w kształtowaniu dziejów narodu.
Mural – współczesna forma promocji historycznej
Na ścianie wieżowca nr 17 na Osiedlu Piastowskim w Gnieźnie powstanie mural, który w wizualny sposób przypomni o pierwszych koronowanych królach Polski – Bolesławie Chrobrym i Mieszku II. Wykonany w ekologicznej technologii z farb pochłaniających CO2, mural będzie nie tylko elementem dekoracyjnym, lecz także ekologicznym, wpisującym się w ideę zrównoważonego rozwoju miasta.
Rozbudowa o elementy videomappingu – nowoczesne technologie w służbie kultury
W ramach projektu przewidziano instalację videomappingu, która ożywi wybrane lokalizacje na Trakcie Królewskim. Projekcje będzie można podziwiać codziennie po zmroku, prezentując animacje i narracje związane z historią Gniezna. Kluczowe lokalizacje obejmują:
– ścianę frontową Urzędu Miejskiego,
– ścianę II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki
– ścianę na dziedzińcu Starego Ratusza,
– ścianę frontową Szkoły Podstawowej nr 1,
– specjalny mapping na jeziorze Jelonek, na skwerze Speyer przy ul. Łaskiego – w formie mappingu na wodzie.
– Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, projekcje będą nie tylko edukacyjne, lecz także atrakcyjne wizualnie, przyciągając zarówno lokalną społeczność, jak i turystów – mówi prezydent Gniezna.
Zwiększenie dostępności dla wszystkich mieszkańców i turystów
Ważnym elementem rozbudowy Traktu Królewskiego jest zapewnienie dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami. W planach jest m.in. powstanie „Szpilkostrady”, czyli traktu spacerowego bez barier. Będzie to specjalny odcinek nawierzchni na odcinku pokrytym starobrukiem, wolny od barier architektonicznych. Trakt ten będzie prowadził od skrzyżowania ul. Chrobrego z ul. Łubieńskiego, przez Rynek i ul. Tumską aż do katedry, pokryty przyjazną nawierzchnią, umożliwiając komfortowe przemieszczanie się i zwiedzanie wszystkim, niezależnie od możliwości poruszania się.
W ramach projektu zostanie opracowany multimedialny audioprzewodnik dostępny na smartfony, zawierający podcasty i narracje o atrakcjach Gniezna. Użytkownicy będą mogli korzystać z różnych metod dostępu: znaczników NFC, kodów QR, adresów WWW lub telefonów, dzwoniąc na specjalne numery („telefon do króla”, „telefon do królika”). Istniejąca aplikacja mobilna „Królika GOŃ” zostanie rozbudowana o nowe funkcje, które uczynią zwiedzanie jeszcze bardziej interaktywnym i dostępny dla szerokiego grona odbiorców.
Dla instytucji publicznych, takich jak Miejski Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, zakupione zostaną zestawy do audiodeskrypcji oraz pętle indukcyjne, które poprawią komfort korzystania z oferty kulturalnej osobom z niepełnosprawnościami słuchowymi i wzrokowymi. – Będą też żywe lekcje historii w Pociągu Koronacyjnym, którego premierę Koleje Wielkopolskie przygotowały niedawno w naszym mieście. Pojawią się również nowe materiały edukacyjne i promocyjne w różnych językach – dodaje prezydent Powałowski. Projekt jest obliczony na dwa lata. Rozpoczęcie realizacji projektu rozpocznie się wkrótce, jego zakończenie to rok następny.
Grafika: UM Gniezno