Koleje wąskotorowe
Para – buch! Koła – w ruch! Jest już nowa edycja przewodnika po kolejach wąskotorowych

Obecnie w Polsce funkcjonuje 26 kolei wąskotorowych, które są unikatowym dziedzictwem wielu regionów naszego kraju oraz pamiątką rozwoju technicznego. By promować tę formę kolejnictwa, Urząd Transportu Kolejowego wydał czwartą już edycję przewodnika, który w jednej atrakcyjnej i kompleksowej formie, zawiera wszelkie dane dotyczące polskich „kolejek”. Z przewodnikiem można wybrać się w Polskę i poznać kolejowe atrakcje naszego kraju. Także w Gnieźnie.
Jak zwykle, na rozpoczęcie letniego sezonu turystycznego, Urząd Transportu Kolejowego wydał kolejną edycję przewodnika po wąskotorówkach. W publikacji znajdziemy nie tylko aktualne informacje o rozkładach jazdy i cenach biletów, ale też informacje o atrakcjach, jakie poszczególne koleje oferują podróżnym. Przewodnik „Poznaj polskie koleje wąskotorowe” uzyskał turystyczny znak jakości „Polska” przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną. To gwarancja wysokiej jakości merytorycznej i przystępnej formy promowania kraju. W wydawnictwie, które ma formę elektroniczną (można ją pobrać bezpłatnie ze strony https://utk.gov.pl/pl/dokumenty-i-formularze/opracowania-urzedu-tran/22260,Poznaj-polskie-koleje-waskotorowe-2025.html), znajdziemy opisy i rysy historyczne 26 funkcjonujących obecnie kolei wąskotorowych. – „Urząd Transportu Kolejowego wspiera działalność kolei wąskotorowych” – mówi dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – „Przygotowujemy je dla wszystkich miłośników podróży z historią w tle. Jest to też forma promocji kolei wąskotorowych w Polsce – naszego dziedzictwa kulturowego, o którym nie możemy zapomnieć” – podkreśla. Obecnie polskie „wąskotorówki” posiadają 8 czynnych lokomotyw parowych i 829 sztuk wagonów, lokomotyw i innego taboru. Średni wiek taboru to 65 lat, a najstarszy czynny wagon z miejscami do siedzenia ma aż 129 lat! W 2024 roku koleje wąskotorowe przewiozły blisko 920 tys. pasażerów, a łączna długość linii wąskotorowych eksploatowanych w Polsce w ubiegłym roku wyniosła 439 km.
W przewodniku UTK nie brakuje oczywiście wzmianki o Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej. Powstała ona w 1883 roku i zaczęła swoją służbę od wożenia płodów rolnych do cukrowni. Obecnie kolejka przewozi pasażerów w przejazdach turystycznych na odcinku: stacja Gniezno Wąskotorowe – Jelonek. To 3,7 km żelaznej trasy. Przejazd w jedną stronę prowadzony lokomotywą spalinową trwa ok. 30 minut. Pociągi rozkładowe kursują we wszystkie weekendy lipca i sierpnia. Bilet na przejazd kosztuje 5 złotych.