Nasze lasy
Leśnicy mają zacząć rozmawiać ze społeczeństwem. Powołano do tego konsultantów
Przez ostatnie lata organizacje społeczne alarmowały, że Lasy Państwowe nie podejmują z nimi dialogu na rzecz wspólnej troski o dobro naszych „zielonych płuc”. Także zwykli mieszkańcy nie wiele wiedzieli, co się dzieje w ich ukochanych lasach, a o wszelkich decyzjach z nimi związanymi dowiadywali się dopiero, kiedy w lesie dostrzegli tabliczki zakazujące wstępu z powodu wycinki. Teraz ma się to zmienić. W 429 nadleśnictwach uruchomiono konsultantów ds. współpracy społecznej.
Lasy i ich kondycja, ale także dostęp do nich, wzbudzają wśród obywateli coraz większe zainteresowanie. Mogliśmy się o tym przekonać w czasie pandemii, kiedy tymczasowy zakaz korzystania z uroków lasu wywołał oburzenie w całym kraju. Las to nasza ostoja spokoju i relaksu, ale też sportu i rekreacji. Kiedy na te kilka chwil zabrano nam do nich dostęp, wielu poczuło się tym faktem oburzonych. Ale moment pandemii i zbawienna w niej rola lasów jako naturalnego środowiska, bezpiecznego i zdrowego dla człowieka, zwróciły uwagę na to, co się w lasach dzieje. Wycinki, prace gospodarcze, śmieci – to tematy, które zaczęły interesować wielu z nas. Niestety, instytucje leśne, oprócz ośrodków edukacyjnych, raczej ze społeczeństwem nie rozmawiały. Nie pytały też go, czego oczekują od lasów, jak chcą z nich korzystać czy czego im potrzeba, by jeszcze pełniej cieszyć się ich obecnością. Teraz – jak zapewniają leśnicy – Lasy Państwowe stawiają na dialog i otwartość. We wszystkich 429 nadleśnictwach i 17 regionalnych dyrekcjach instytucji uruchomiono stanowiska konsultantów ds. współpracy społecznej. – Jesteśmy świadomi tego, że Polki i Polacy stawiają przed nami zdecydowane oczekiwania, by zwiększyć funkcję ochronną naszych lasów. Chcemy wysłuchać tych postulatów i ułatwić kontakt z leśnikami. Dlatego w każdym nadleśnictwie i dyrekcji regionalnej wyznaczamy osoby do kontaktu – komentuje to posunięcie Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Konsultanci mają odbierać od społeczeństwa uwagi dotyczące np. prowadzenia gospodarki leśnej czy propozycje ochrony lasów. Można do nich kierować także własne inicjatywy społeczne. Nie są to dodatkowo zatrudnieni pracownicy instytucji, ale osoby już pracujące w Lasach Państwowych dla których będzie to dodatkowy obowiązek. W Nadleśnictwie Gniezno funkcję konsultanta pełni Tomasz Janowicz, zastępca nadleśniczego. Z kolei w Nadleśnictwie Czerniejewo taką rolę pełni Hubert Kaczmarek, specjalista SL ds. ochrony lasu i ochrony przyrody. Dane kontaktowe do konsultantów z każdego nadleśnictwa znajdziemy na stronach internetowych instytucji.