Europejski Tydzień Mobilności
„JabłkoMobile”, jako promocja zrównoważonego transportu
Od 16 do 22 września trwa Europejski Tydzień Mobilności. Wydarzenie poświęcone jest lokalnej promocji ekologicznego transportu miejskiego, organizowane regularnie od 2002 roku z inicjatywy Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Środowiska oraz ds. Mobilności i Transportu. Z tej okazji, w miniony piątek przed Starostwem Powiatowym w Gnieźnie przygotowano wydarzenie promujące zrównoważony transport, zachęcając do wyboru komunikacji publicznej, rowerów, hulajnóg lub poruszania się pieszo, przy jednoczesnym zwiększaniu świadomości na temat korzyści płynących z aktywnych lub bardziej ekologicznych opcji transportu.
Głównym celem Europejskiego Tygodnia Mobilności (ETM) jest zachęcenie władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych do wprowadzania i promowania zrównoważonych środków transportu (transportu zbiorowego, rowerowego, ruchu pieszego). Kulminacyjnym punktem ETM jest, organizowany 22 września, Dzień bez Samochodu. Do akcji aktywnie przyłączają się samorządy oraz organizacje pozarządowe. W tym roku Europejski Tydzień Mobilności przebiega pod hasłem: „Współdzielenie przestrzeni publicznej.” Wspólna przestrzeń publiczna to wiele korzyści. Warto tak ją rozplanować, by każdy – także piesi i rowerzyści – mogli poruszać się bezpiecznie i wygodnie w przyjaznym otoczeniu.
W piątek, 20 września w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie rozdawano jabłka z wizerunkiem alternatywnych środków transportu: rowerów, rowerów elektrycznych, pojazdów komunikacji miejskiej, hulajnogi, czy deskorolki. – Takich alternatywnych środków transportu jest coraz więcej i myślę, że powinniśmy świadomie z nich częściej korzystać. Ma to doskonały wpływ na zdrowie, przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin. Tym bardziej, że sprzyja ku temu ładna pogoda. Takie wydarzenia, jak to przed starostwem, mają przekonać mieszkańców, w każdym wieku, do wyboru alternatywnych środków transportu. Jednocześnie, wspólnie z gnieźnieńskimi policjantami, przypominamy, aby korzystanie szczególnie z indywidualnych środków transportu, było bezpieczne i odpowiedzialne – powiedział starosta Tomasz Budasz.
Przed urzędem było także rowerowe stoisko promocyjne, na którym każdy mógł np. wyregulować przerzutki w swoim jednośladzie oraz dowiedzieć się więcej o rowerach elektrycznych. Swoje stanowisko miała też Komenda Powiatowa Policji, gdzie funkcjonariusze mówili o bezpieczeństwie na drodze. – Poprzez między innymi takie działania chcemy zwiększyć świadomość społeczną i wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Gnieźnieńscy policjanci wspólnie z pracownikami Starostwa Powiatowego, w ramach akcji „JabłkoMOBIL” promowali Europejski Dzień bez Samochodu. Funkcjonariusze rozdawali specjalnie dedykowane jabłka z wizerunkiem alternatywnych środków transportu. Mundurowi włączając się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności zachęcali kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę i do zmiany nawyków dotyczących korzystania z indywidualnych środków transportu na bardziej przyjazne dla środowiska. Policyjne stoisko cieszyło się dużą popularnością wśród różnych grup wiekowych – mówiła asp. sztab. Anna Osińska, rzecznik prasowy KPP w Gnieźnie.
Europejska kampania na rzecz zrównoważonej mobilności to szansa na zmianę codziennych nawyków i wsparcie działań, które przyniosą lepszą przyszłość nam i kolejnym pokoleniom. Promowanie transportu publicznego, jazdy na rowerze i poruszania się pieszo może poprawić jakość powietrza i zmniejszyć hałas w miastach. Zanieczyszczenia są szczególnie wysokie wzdłuż dróg, głównie przez emisje z samochodów. Ograniczenie ruchu samochodów z silnikami spalinowymi oznacza mniej zanieczyszczeń, a więc realną poprawę jakości powietrza. Dlatego korzystanie z bardziej ekologicznych form transportu powinno być codziennym wyborem, a nie tylko okazjonalnym działaniem.