
W sobotę, 5 kwietnia swoje drzwi dla przyszłych uczniów otworzyła Cechowa Szkoła Rzemieślnicza w Gnieźnie. Była to doskonała okazja, by zapoznać się z ofertą edukacyjną placówki, poznać jej bazę dydaktyczną, a także wziąć udział w ciekawych warsztatach.
Cechowa Szkoła Rzemieślnicza w Gnieźnie jest szkołą branżową I stopnia – niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej – kształcącą uczniów we wszystkich zawodach, m.in.: elektryk, elektromechanik, fryzjer, kucharz, lakiernik samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, monter sieci i instalacji sanitarnych, murarz – tynkarz, piekarz, cukiernik, stolarz, tapicer i in. Zajęcia dydaktyczne odbywają w budynku Instytutu Kultury Europejskiej UAM przy ul. Kostrzewskiego i w Domu Rzemiosła, zlokalizowanym przy ul. Tumskiej.
„Drzwi Otwarte” CSR Gniezno zorganizowane zostały w salach na parterze budynku IKE, gdzie uczniowie spędzają najwięcej czasu. W sobotę, 5 kwietnia na przybyłych gości – tegorocznych absolwentów szkół podstawowych i ich rodziców – czekali przedstawiciele wybranych kierunków kształcenia, m.in. w zawodzie: fryzjer, stolarz, elektryk, elektromechanik, mechanik pojazdów samochodowych, a także zawodów gastronomicznych, tj. cukiernik i kucharz. Obok wiadomości dotyczących teorii, na odwiedzających czekały atrakcje dodatkowe, tj. warsztaty tematyczne, a także degustacja przysmaków, przygotowanych przez uczennice, kształcące się w zawodzie cukiernik i kucharz, stoiska fryzjerskie, czy kącik majsterkowicza, przygotowany przez stolarzy. Można było także dowiedzieć się, w jaki sposób prowadzone są zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących, m.in. z matematyki. Ponadto można było zobaczyć, czym społeczność placówki zajmuje się poza uczeniem się: w jaki sposób funkcjonuje samorząd uczniowski i koło wolontariatu.
Nauka w Cechowej Szkole Rzemieślniczej trwa trzy lata. Placówka przygotowuje uczniów do egzaminu czeladniczego oraz egzaminu zawodowego. Absolwenci uzyskują świadectwo ukończenia szkoły oraz świadectwo czeladnicze lub dyplom zawodowy, potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia uczeń może kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia lub w liceum dla dorosłych.