Szkolnictwo ponadpodstawowe
Co dalej ósmoklasisto? Liceum, technikum, branżówka… Podpowiedzą Targi Edukacyjne

Aula I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie w środę, 26 lutego była miejscem Targów Edukacyjnych, zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe. Swoją ofertę zaprezentowały szkoły ponadpodstawowe, prowadzone przez Powiat Gnieźnieński.
Jak zwykle, uczniowie klas ósmych tłumnie odwiedzali Targi Edukacyjne w auli I LO, by poznać ofertę edukacyjną na nowy rok szkolny, przygotowaną dla nich przez Wydział Oświaty Starostwa Powiatowego i zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego. – Utworzymy 13 oddziałów liceum. Będą to po 4 klasy w każdym liceum, dodatkowo 1 oddział liceum, mundurowy, będzie otwarty w Zespole Szkół Technicznych; daje to ogółem 312 miejsc. Przygotowaliśmy 15 oddziałów technikum, w których będzie 420 miejsc. Zależy nam bardzo, by uczniowie kontynuowali naukę w różnych przedmiotach, związanych przede wszystkim z nauką zawodu, stąd duży nacisk na szkoły techniczne. Przygotowaliśmy też 9 oddziałów szkoły branżowej pierwszego stopnia, to daje 270 miejsc. Mamy również przygotowane dwa oddziały integracyjne: w technikum i liceum – powiedziała Ewa Załęska, dyrektor Wydziału Oświaty. Wydano także specjalny informator o naborze do szkół ponadpodstawowych, który w skrócie zawiera wszystkie informacje potrzebne uczniom ósmych klas, by wybrać dalszy kierunek kształcenia. Jak podsumowała dyrektor Ewa Załęska, będzie około 1500 absolwentów klas ósmych, a z tej liczby około 30% kontynuuje naukę w placówkach niepublicznych. Pozostali absolwenci znajdą miejsce w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Gnieźnieński.
– Te targi mają pokazać młodzieży z klas ósmych z całego powiatu gnieźnieńskiego, jaką mamy dla nich ofertę w naszych szkołach publicznych, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe. Swoją ofertę wystawiły szkoły z Gniezna, ale też z terenu powiatu: z Trzemeszna i Witkowa. Chcemy pokazać nie tylko profile szkół licealnych, ale pokazujemy i zachęcamy do oferty szkół technicznych. To jest przyszłość: szkolnictwo techniczne i branża zawodowa; każdy po takiej szkole ma zawód, może też kształcić się dalej. Mamy wiele ciekawych, poszukiwanych na rynku pracy profili i myślę, że każdy uczeń znajdzie cos dla siebie – powiedział Tomasz Budasz, starosta gnieźnieński. Podczas targów były też stoiska towarzyszące, m.in. Komendy Powiatowej Policji, Powiatowego Urzędu Pracy, czy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Nabór do szkół ponadpodstawowych rozpoczyna się 19 maja, a kończy 23 lipca. Tego dnia rozpocznie się też nabór uzupełniający.