Gmina Łubowo
Wystawa, koncerty, festiwal rabarbaru, czyli kulturalna oferta gminy Łubowo. W tle rozbudowa ośrodka

W Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo, 16 kwietnia, podczas konferencji prasowej poinformowano o najbliższych wydarzenia kulturalno-artystycznych, które zaplanowano w tej placówce. Przedstawiona oferta jest bardzo ambitna i skierowana do różnych grup wiekowych, nie tylko mieszkańców gminy.
Najbliższe wydarzenie w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo to wystawa malarstwa Roberta Witzke, Ireny Chmielewskiej i Zbigniewa Pluty „EKLEKTYZM FORM” wraz z minirecitalem fortepianowym Doroty Kuczyńskiej. – Na ten wernisaż zapraszamy już 25 kwietnia o godzinie 17. Dedykujemy tę wystawę wszystkim, dla których malarstwo jest ważną formą przekazu, ale nie tylko. Dlaczego łączymy malarstwo i muzykę? Jest to bardo istotna forma dla nas, ponieważ od tej wystawy zaczyna się pewien cykl spektakli muzycznych, operetkowych pod nazwa „Klasyka w sercu Łubowa”, które zorganizowane zostaną w maju, czerwcu, wrześniu i październiku – mówi Iwona Wiśniewska, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo. Skąd nazwa „Eklektyzm Form”? – Znamy twórców i chcemy połączyć różne rodzaje sztuk w jednym. Robert Witzke ma bardzo kolorowe, fantastyczne malarstwo, Zbigniew Pluta to przede wszystkim tematy historyczne, natomiast Irena Chmielewska jest trochę dla nas zagadką i jesteśmy bardzo ciekawi jej malarstwa. Tych troje artystów występuje pod jedną nazwą Red Cat Gallery i będzie to ich pierwszy wspólny wernisaż – dodaje Iwona Wiśniewska. Wernisażowi będzie towarzyszył minirecital fortepianowy Doroty Kuczyńskiej. – Będą to utwory skomponowane przez światowej sławy kompozytorów, powstałe między innymi na potrzeby filmowe. Następnie współpraca Doroty Kuczyńskiej i Roberta Witzke będzie się przejawiała w cyklu koncertów zaplanowanych w gminie Łubowo. Pierwszy koncert odbędzie się 24 maja, a będzie to muzyka lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Utwory nie tylko polskie, ale pochodzące z Wiednia, ówczesnej stolicy operetki oraz włoskie. Wszystko w scenografii Roberta Witzke – powiedział Rafał Kaczmarek. Następne koncerty to 15 czerwca – „Muzyczna podróż przez świat”, wrzesień to gala operowa i październik – spektakl muzyczny „Wieczór z księżniczką”
Po doznaniach artystycznych organizatorzy zapraszają do Łubowa na I Festiwal Rabarbaru. – Dlaczego rabarbar? Mamy aktywnych członków (Lokalnej Grupy Działania „Trakt Piastów” – dop. red.), którzy wracają do tradycji, którzy patrzą co jest ważne i istotne i to od nich wyszła propozycja, żeby zrobić festiwal w dobrym, starym stylu. Z poszanowaniem natury, z poszanowaniem tradycji, muzyki ludowej – mówiła Małgorzata Blok, dyrektor LGD „Trakt Piastów”. I Festiwal Rabarbaru zaplanowano 17 maja o godzinie 15, na placu przy bibliotece w Łubowie. W programie m.in. korowód etnobotaniczny, dwa koncerty grup folkowych – zespół „Lunaria” i później „Stój Katarzyno”. Poza tym zajęcia rodzinne, w tym dla najmłodszych warsztaty sensoryczne „Raj Barbar”, a dla starszych gry, konkurs kulinarny, gotowanie wspólne rabarbarowego dżemu oraz tworzenie wiersza z motywem rabarbaru, stoiska lokalnych twórców i wiele innych.
Jest też propozycja skierowana typowo dla najmłodszych. To spektakl „InstynkTY” Polskiego Teatru Tańca dla dzieci w wieku 0 -3 lat, odbędzie się 24 maja o g. 10.30. Jak informuje dyrektor Iwona Wiśniewska, spektakl ten jest ruchową odpowiedzią na pytanie, co łączy ludzi i zwierzęta. Poprzez ruch, działania z obiektami, światłem, dźwiękiem chcemy wciągnąć bardzo małe dzieci oraz bliskich im dorosłych do współdziałania opartego o to, co łączy (a jednocześnie współcześnie tak bardzo oddala) ludzi ze światem zwierząt – INSTYNKT. Spektakl zaprasza do bezpiecznej, przytulnej przestrzeni, w której rodziny będą mogły swobodnie eksplorować budowany z ciał i kostiumów tancerzy, sensoryczny świat. Wielość barw i faktur, łagodna muzyka oraz wyważone, włączające do współbycia działania, stworzone zostały w oparciu o wieloletnie doświadczenie twórców spektaklu w realizacji spektakli dla bardzo małych dzieci. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy przez formularz internetowy. Ilość miejsc ograniczona.
Zadowolenia z kalendarza imprez przygotowanych przez bibliotekę i centrum kultury nie kryje wójt Andrzej Łozowski. – Serdecznie zapraszamy na nasze wydarzenia nie tylko mieszkańców gminy łubowo, ale także powiatu gnieźnieńskiego – dodał wójt gminy Łubowo i poinformował też o planach dotyczących gminnej placówki kultury. – Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu WRPO w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, na otrzymanie funduszy na rozbudowę tego obiektu – dodał wójt Andrzej Łozowski. W planach jest powiększenie o jeszcze raz taką powierzchnię, niż obecnie. – Będą między innymi sale do tańca, powstanie patio. Jestem przekonany, że kultura w naszej gminie będzie kwitła – mówi wójt. Jak dodaje, są to fundusze w granicach 6 mln zł. To tylko niektóre z ambitnych wydarzeń przygotowanych przez Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury Gminy Łubowo. O Lednickiej Wiośnie Poetyckiej i przedsięwzięciu Bieg Łubowo odDYCHA już wkrótce na naszym portalu.