Środowisko
W Senacie o rekultywacji jezior. W gronie ekspertów samorządowcy z Witkowa i Powidza

7 kwietnia zebrał się Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Jezior, który pochylił się nad problemem braku właściwej gospodarki wodno-ściekowej, bez której naprawa stanu jezior nie przyniesie powodzenia. Wśród zaproszonych na posiedzenie gości znaleźli się Jakub Gwit, wójt gminy Powidz oraz Krzysztof Szoszorek, burmistrz gminy i miasta Witkowo.
Przewodnicząca zespołu senator Jolanta Piotrowska omówiła wnioski z poprzedniej debaty, poświęconej zagospodarowaniu przestrzennemu wokół jezior. Zespół stwierdził konieczność współpracy samorządów w kwestii planowania przestrzennego, argumentując, że brak koordynacji prowadzi do degradacji środowiska i chaosu przestrzennego na terenach wokół jezior. W kwestii nielegalnej zabudowy zespół proponuje konsekwentne działania administracyjne, jak na przykład nakaz przywrócenia stanu pierwotnego, a także zwiększenie wysokości kar. W ocenie zespołu wprowadzenie zakazu zabudowy w pasie 100 m od linii brzegowej jezior i rzek zapobiegnie degradacji krajobrazu. Zespół proponuje ponadto wprowadzenie przepisów o ochronie przyrody do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, wzmocnienie służb ochrony przyrody, uregulowanie kwestii tzw. pływających domów i mobilnych domów letniskowych oraz farm fotowoltaicznych na brzegach jezior. Przewodnicząca Jolanta Piotrowska podkreśliła, że na podstawie tych wniosków zespół planuje przygotować rozwiązania legislacyjne lub rekomendacje dla gmin. Do współpracy zaprosiła ekspertów.

O złym stanie ekologicznym jeziora Drawsko i jego konsekwencjach dla gminy Czaplinek mówiła burmistrz Czaplinka Katarzyna Szlońska-Getka. Jak poinformowała, w ubiegłorocznym sezonie wakacyjnym z użytkowania zostało wyłączone kąpielisko miejskie z powodu licznie występujących w tym jeziorze sinic i cerkarii. Na zanieczyszczenie jeziora mają wpływ przede wszystkim zrzuty nieoczyszczonych ścieków i wód zęzowych z jednostek pływających, nielegalne ścieki z gospodarstw domowych i podczyszczone ścieki z oczyszczalni ścieków. Burmistrz podkreśliła, że spośród 48 miejscowości gminy Czaplinek tylko 7 jest skanalizowanych, a żadna z 6 miejscowości położonych nad jeziorem nie ma kanalizacji. Przedstawiła podjęte przez gminę działania, mające na celu poprawę czystości jeziora Drawsko. „Gmina z budżetem 85 mln zł nie będzie w stanie sama działać na rzecz ochrony jeziora. Bez współpracy z innymi gminami i centralnego wsparcia nie będę mogła uratować jeziora, a tym samym rozwijać turystyki wokół niego” – skonstatowała Katarzyna Szlońska-Getka.
Uczestnicy posiedzenia wysłuchali wystąpień ekspertów na temat rekultywacji jezior. Zapoznali się także z przykładami transgranicznych i międzynarodowych projektów Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku.
(oak za Senat RP)